Tüketici Philips LED Lambayı Tercih Etti

Geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden ev kullanıcılarına yönelik bir anket düzenledik. Ankette takipçilerimize “Evinize LED lamba alırken hangi markayı tercih edersiniz?” sorusunu yönelttik. 200’ün üzerinde kullanıcının katıldığı anketten Philips oyların %50’den fazlasını alarak birinci çıktı.

Tüketici Philips LED Lambayı Tercih Etti
03.10.2016
144
A+
A-

Geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden ev kullanıcılarına yönelik bir anket düzenledik. Ankette takipçilerimize “Evinize LED lamba alırken hangi markayı tercih edersiniz?” sorusunu yönelttik.

Şıklarda Osram, Philips, Vestel ve Diğer olmak üzere dört seçenek yer alıyordu. 200’ün üzerinde kullanıcının katıldığı anketten Philips oyların %50’den fazlasını alarak birinci çıktı. Philips’in ardından Osram ve Diğer markalar geliyor. Vestel ise son sırada kendine yer buldu. İnternet alışveriş sitesi N11’in satış rakamlarına göre ise Philips birinci, Vestel ikinci, Osram üçüncü sırada.

Osram’ın da ankete katıldıklarını belirten bir mesaj göndermesi belki de bu anketin en güzel kısmıydı.

E27 duylu LED lambalar internette hala LED Ampul etiketi ile satılıyor. Ancak LED lambalar ilk çıktığında görmeye alışık olduğumuz eşdeğer güç değeri arka planda kalmaya başladı. Artık tüketici eşdeğer güç yerine lambanın gerçek gücüne ve lümenine bakıyor.

Tüketiciler genellikle 10W güçte 800 lümen ve üzeri LED lambalara yöneliyor. Fiyat konusuna gelirsek, önceleri bu değerlerde bir LED lamba 30-40 TL arasındayken günümüzde 10 TL ve altına (Osram, Philips, Vestel gibi markalar dahil) bulunabiliyor.

Beyaz ışık konusunda da tüketici bilinçlenmeye başladı, sıcak beyaz LED lambalar soğuk beyaz lambaları geride bırakacak gibi.

Evlerimizde CFL’den (tasarruflu ampul) LED lambaya geçeceksek bu geçişi yavaş yavaş yapmakta fayda var. LED’lerin etkinliği her geçen gün artıyor ve fiyatı her gün daha da azalıyor. Her yıl çıkan LED lamba bir önceki yıldan üstün özelliklerde ve daha uygun fiyata alınabiliyor. Bu yüzden CFL->LED dönüşümlerinde aceleci olmamakta fayda var.

LED lamba alırken de Watt başına 1 TL’den fazla ödenmemesi gerektiğini savunuyorum. Premium markalarda bile bu fiyatlara rahat bir şekilde ürün bulunabiliyor. Ancak alacağınız yeri doğru seçmeniz gerekiyor. Bazı marketlerde gereğinden pahalıya satılabiliyor. Bu noktada internet satış siteleri devreye giriyor. Tavsiye isterseniz yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.