Spor Salonu Aydınlatması

Modern bir spor salonu oluştururken yüksek performanslı aydınlatma gereklidir. Tamlite Aydınlatma uzmanı Colin Lawson’a göre bir spor salonunu aydınlatırken veya mevcut aydınlatma planını değiştirirken sekiz şeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Spor Salonu Aydınlatması
15.12.2016
1.194
A+
A-

Modern bir spor salonu oluştururken yüksek performanslı aydınlatma gereklidir. Tamlite Aydınlatma uzmanı Colin Lawson’a göre bir spor salonunu aydınlatırken veya mevcut aydınlatma planını değiştirirken sekiz şeye dikkat etmeniz gerekiyor.

1) Yüksek Darbelere Dayanıklı

Spor salonları için tasarlanan aydınlatma elemanları, hızlı hareket eden nesnelerin etkisine dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Bunun için kullanacağınız aydınlatma armatürünün yüksek darbelere karşı IK dereceli olduğundan emin olun. Derecelendirmenin ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla güce dayanabilir.

2) Sıkı Aydınlatma Gereksinimleri

EN 12193 Avrupa standardı, spor aydınlatmasının aydınlanma seviyeleri, homojenite, parlama kısıtlaması ve renk özellikleri bakımından nasıl performans göstermesini gerektiğini açıkça belirtir. Burada belirtilen değerler, hangi türün sporun yapıldığına ve yarışmalara uluslararası, kulüp veya toplum düzeyinde ev sahipliği yapılıp yapılmadığına bağlı olarak değişir.

Spor mekanınız çok amaçlıysa, aydınlatma en zorlu spor ve senaryo için tasarlanmalıdır.

3) Dikey Düzlemin Yeterli Şekilde Aydınlatılması

Dikey düzlemin yeterli aydınlatılması da bazı spor faaliyetleri için düşünülmelidir, bu nedenle çok oyunlu bir oyun alanında bu değeri hesaplamak kritik önem taşır. Yarı silindirik aydınlatma, yarı silindirik bir yüzeye düşen düşey aydınlatma miktarıdır. Buna yüz tanıma da denilebilir.

4) Homojen Aydınlatmanın Önemi

CIBSE Aydınlatma Rehberi’nin dördüncüsü, homojetine zayıfsa, oynayan nesnelerin ışıktan karanlık bir bölgeye geçerken hızlandığını ve uçuş ve hızın değerlendirilmesinde güçlük çektiğini belirtiyor. Bu yüzden güvenlik ve iyi bir oyun için, yüzde 80’in üzerinde bir homojenite hesaplaması gereklidir.

5) Sahneyi Ayarlama

Çok amaçlı mekanlarda çok yönlülük bir anahtardır ve ışık, bir alanın amacını geçici olarak değiştirmek için en kolay yollardan biridir. Her spor etkinliğinin aydınlatmasını değiştirmek ve diğer topluluk etkinliklerine uygun hale getirmek için endüstri standardı DALI protokolünü kullanan akıllı bir aydınlatma sistemi kullanabilirsiniz.

Dijital olarak duvara monte edilmiş bir panel, kullanıcının birden fazla programlanmış sahneden seçim yapmasına izin verebilir.

6) LED Seçimi

Floresan aydınlatma, spor salonları için popüler bir seçimdir, ancak LED’in kapsamı son yıllarda devrim yaratmıştır. Hızlı teknolojik gelişmeler, kaliteli LED’lerin en zorlu spor salonunun gereksinimlerini bile aştığını gösteriyor.

LED’lerin tipik ömrü 50.000 saattir ve kurulumdan sonra genellikle yüzde 50’lik bir enerji tasarrufu sağlayabilirler.

7) Kamaşmaya Dikkat

Genel olarak LED gibi yüksek çıkışlı tek nokta ışık kaynaklarının yarattığı kamaşmayı kontrol etmek zordur. Bununla birlikte, kaliteli LED armatürler zararlı parlamayı bir çıkış kaybı olmaksızın önemli ölçüde azaltmak için yüksek geçirgenlikte bir mercekle başarıya ulaşıyor. Buradaki anahtar, LED kalite çeşitliliği çok olduğundan saygın bir tedarikçi seçmektir.

Spor ortamlarında, parlama, birleştirilmiş parlama derecelendirmesi (UGR) kullanılarak hesaplanmalıdır.

8) Gün Işığı Karartması

Aydınlatma kontrolleri sadece sahneyi ayarlamaz, enerji tasarrufu konusunda da önemli bir rol oynar. Durum dedektörleri alanın yalnızca kullanıldığında yanmasına ve gün ışığına göre parlaklığın azaltılmasına yardımcı olarak, doğal ışığın mümkün olduğunca alana ışık vermesini sağlar.

Lux Magazine

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.