Sokak Aydınlatması Dönüşümü Fayda Maliyet Analizi Üzerine Bir Mühendislik Ekonomisi Çalışması

Ülkemizde sokak aydınlatmalarında uzun yıllar boyunca kullanılan geleneksel aydınlatma armatürlerinin LED aydınlatma armatürleriyle dönüşümü planlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında sokak aydınlatması dönüşümünün 5 yıllık fayda maliyet analizi gerçekleştirilmiş, sağlanacak faydanın bugünkü değerinin maliyetin bugünkü değerinden daha büyük olduğu sonucuna varılmıştır.

Sokak Aydınlatması Dönüşümü Fayda Maliyet Analizi Üzerine Bir Mühendislik Ekonomisi Çalışması
11.01.2020
292
A+
A-

PDF dosyasını indirmek için buraya tıklayınız.

Sayfaya yerleşik olarak eklenen PDF dosyası çoğu tarayıcıda sorunsuz olarak çalışır. Dosyayı görüntülemekte sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Cahit Sezgin dedi ki:

    Merhaba Emre bey.Ben Esenler belediyesinden yazıyorum.İlçemizde çevre bakanlığının yapımını üstlendiği 60000 konutluk kentsel dönüşüm alanında akıllı sistemlerle alakalı çalışmalar yapıyoruz.Bu kapsamda sizin ”Sokak Aydınlatması Dönüşümü Fayda Maliyet Analizi Üzerine Bir Mühendislik Ekonomisi Çalışması” adlı çalışmanızı inceledim.Burada tablo 8 de enerji tüketimi tasarrufunu nasıl bulduğunuzu anlamadım.Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.
    İyi günler.

    1. Emre Yılmaz dedi ki:

      Merhaba Cahit Bey, çalışmada ortalama 170 W’lık sodyum buharlı armatür yerine 100 W’lık LED armatür kullanıldığında 70W enerji tasarrufu sağlanacağı, bunun da 2,25 milyon sokak armatürü için 157,7 MW daha az güç anlamına geldiği açıklanmıştır. Ayda 30 gün ve günlük ortalama 10 saat kullanıma toplam enerji tüketimi, birim elektrik maliyeti ile çarpılarak enerji tüketimi tasarruf miktarı hesaplanmıştır.