Bilim Adamları, Çöl Kertenkelelerinin Ay Işığında Neon Yeşili Parladığını Keşfetti

Afrika’da bir çöl kertenkelesinin ay ışığında neon yeşili parlayan işaretlere sahip olduğu keşfedildi. Ağ ayaklı kertenkeleler, ışığı üretmek için guanin kristalleriyle dolu cilt pigment hücrelerini kullanıyor. İridofor adı verilen bu hücreler, daha önce kertenkelelerde renkli görüntüyle ilişkilendirilmişti ancak bu kertenkelelerin karanlıkta parıldamasını da sağladıklarının ilk kanıtı oldu.

Bilim Adamları, Çöl Kertenkelelerinin Ay Işığında Neon Yeşili Parladığını Keşfetti
25.06.2021
895
A+
A-

Afrika‘da bir çöl kertenkelesinin ay ışığında neon yeşili parlayan işaretlere sahip olduğu keşfedildi. Işıltıyı oluşturan mekanizma, omurgaları olan kara hayvanlarında daha önce hiç görülmemişti.

Ağ ayaklı kertenkelelerin gövdesi üzerinde ve gözlerini çevreleyen yarı saydam sarı işaretler bulunuyor. Bu işaretler, mavi ışığı emdiğinde parlak bir şekilde aydınlanıyor.

Ağ ayaklı kertenkeleler, ışığı üretmek için guanin kristalleriyle dolu cilt pigment hücrelerini kullanıyor. İridofor adı verilen bu hücreler, daha önce kertenkelelerde renkli görüntüyle ilişkilendirilmişti ancak bu kertenkelelerin karanlıkta parıldamasını da sağladıklarının ilk kanıtı oldu.

Çalışma yazarları, hücrelerin ürettiği parıltının bukalemun kemiklerinden yayılan parıltıdan daha parlak olduğunu ve kara hayvanlarındaki en parlak floresan örnekleri arasında olduğunu bildirdi.

Namibya‘da yer alan Namib Çölü‘ndeki kuru nehir yataklarında ve kum tepelerinde yaşayan ağ ayaklı kertenkeleler, yaklaşık 10 ila 15 santimetre uzunluğundadır. Kertenkeleler, geniş, perdeli ayaklarını ince kumları delmek için kullanıyor ve çoğunlukla geceleri aktif oluyor.

Çalışmanın baş yazarı ve Münih’teki Bavyera Eyaleti Zooloji Koleksiyonu‘nda doktora adayı olan David Prötzel, Pachydactylus rangei kertenkelelerini evde tuttu ve üzerine bir UV (ultraviyole) ışığı yaktığında inanılmaz bir sürpriz yaşadı. Ayaklı kertenkelelerin neon yeşili parladığını keşfetti.

Almanya’daki Adaptive Genomics‘te araştırmacı olan çalışmanın ortak yazarı Mark Scherz, vücudun alt kısmındaki ve göz çevresindeki bu tür parlak işaretlerin diğer kertenkeleler tarafından oldukça görünür olacağını ancak baykuşlar veya çakallar gibi daha yüksek görüş noktalarına sahip avcılardan gizleneceğini söyledi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.