Sağlıklı Aydınlatma İçin Tam Spektrum LED’lerin Önemi

Sağlıklı aydınlatma şimdiden geleceğin yeni trendleri arasında yerini almıştır. Sağlıklı aydınlatma söz konusu olduğunda ise tam spektrum (full-spectrum) teknolojisinin önemini vurgulamak gerekir. Peki, sıradan LED’ler ile tam spektrum LED’ler arasındaki farklar nelerdir?

Sağlıklı Aydınlatma İçin Tam Spektrum LED’lerin Önemi
29.01.2020
2.116
A+
A-

İnsanoğlu sürekli bitmek bilmeyen bir arayış içerisinde olmuştur ve sağlıklı ürün talebi ve ihtiyacı hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Yemek yeme ihtiyacı sadece açlıktan dolayı olmadığı gibi, ışığa olan ihtiyacımız da sadece aydınlatma amaçlı değildir.

Asıl ihtiyaç duyduğumuz şey sağlıklı bir aydınlatmadır ve bu da şimdiden geleceğin yeni trendleri arasında yerini almıştır. Sağlıklı aydınlatma söz konusu olduğunda ise tam spektrum (full-spectrum) teknolojisinin önemini vurgulamak gerekir. Tam spektrum teknolojisi demek sağlıklı aydınlatılmış ortam demektir.

Ne derler bilirsiniz, doğal olan sağlıklıdır. Bu söylem genellikle diyet ve sağlık grubu tarafından çokça zikredilir ve aslında çokta doğru bir ifadedir. Uzakdoğu felsefesi ile aynı çizgide olan bir söylemdir aynı zamanda da modern bilim tarafından da test edilmiştir. Aynı kural LED aydınlatma için de geçerlidir. Evercore olarak “Doğal ışık, gerçek renkler” sloganıyla çıktığımız bu yolda biz de kendimizi “İyi ışık nedir ve nasıl tanımlayabiliriz?” şeklinde daima sorgulayarak geliştirmeye çalışıyoruz.

2014 yılında tam spektrum ışık alanında çalışmalarımızı yoğunlaştırdık ve endüstriyel ışık ile insan odaklı ışığı karşılaştırdığımızda da çok daha iyi anladık ki, doğal ışık, yapay ışıktan daha iyi bir ışık kaynağıdır.

Binlerce yıl boyunca insanoğlu sadece gün doğumundan, gün batımına kadar süren bir iş hayatı sürdürmüşlerdir. Endüstriyel yapay aydınlatma ise sadece son 200 yıldır hayatımızın içerisindedir.

Güneş ışığının insan üzerinde çok derin etkileri olduğu tartışılmaz bir konudur. Güneş ışığına yakın bir ışığa maruz kaldığımızda görsel duyularımız, sirkadiyen ritmimiz ve ruh halimizin daha iyi olduğu gözlemlenmektedir. Bu da bize tam spektrum teknolojisinin sağlıklı bir aydınlatma açısından çok önemli olduğun anlatmaktadır.

Şimdi dilerseniz tam spektrum aydınlatmanın sağlık için önemini biraz daha detaylandıralım. Öncelikle, tam spektrum LED’ler ile klasik LED arasında üç temel fark vardır.

Birincisi normal LED teknolojisinde mavi ışık oranı güneş ışığına nazaran çok çok yüksektir. Kısa dalga boylu mavi ışığın insan gözünün maküler bölgesine ulaşabileceği ve hasara neden olabileceği bilinmektedir. Yüksek oranlı mavi ışık içeren LED aydınlatmaya uzun süre maruz kalmak insan gözünü etkileyebileceği, hatta patolojik değişikliklere neden olabileceği bilinmektedir. Buna ek olarak, vücudun melatonin hormonu salgılamasının uyku üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ne kadar çok melatonin salgılanırsa o kadar derin ve kaliteli bir uyku demektir. Yatmadan önce çok fazla mavi ışığa maruz kalınması melatonin salgılanmasını engeller, uykusuzluğa neden olur ve uyku kalitesini düşürür.

Diğer bir konu da mavi ışık ile yeşil ışık spektrumu arasında 480 nm’ye yakın zayıf spektral sürekliliğe sahip dalgalar arası çukur söz konusudur. Bu da sıradan LED teknolojisinde, ışığın bu kısımlarının iletmesinde bir zayıflığa yol açar. Bu tarz bir ışığın olduğu ortamda uzun süre kalındığında görsel algımızda ve renkleri doğru algılama konusunda bir atalet oluşacaktır.

Öte yandan tam spektrumlu LED‘ler, spektrumdaki mavi ışığı keser ve 480 nm bandındaki eksik ışık bileşenini mümkün olduğunca telafi eder. Spektrum daha pürüzsüz ve kesintisizdir, Güneş ışığına daha yakındır. İnsanın bilişsel renk alışkanlıkları ile de çok daha uyumludur.

Ayrıca tam spektrum LED, görülebilen ışığın kızılötesi ve ultraviyole kısmı hariç tüm spektrumu kapsaması gerektiğini de ilave etmemiz gerekir. Bu nedenle, tam spektrum teknolojisi demek, güneş ışınlarının birebir aynısıdır anlamına gelmez. Bilimsel çalışmalar yaparken ve ürün geliştirirken de kızılötesi ve ultraviyole ışınların insan üzerinde ki zararları da göz önünde bulundurarak doğru bir tercih yapmamız gerekiyor.

Son olarak tam spektrum LED yüksek renk doygunluğuna sahip gerçek renkleri sunabilen yüksek CRI değerlerde bir LED’dir. Evercore tam spektrum COB LED’ler, sahip olduğu Ra>98, Rf>95 ve Rg 102 değerleriyle güneş ışığına çok yakın değerlerde bir aydınlatma sağlayabilmektedir ve objelerin gerçek renklerini yansıtabilmektedir.

Tam spektrum COB LED’ler hakkında daha fazla bilgi almak ve fiyat teklifi istemek için Evercore Türkiye firma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Evercore Türkiye

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Adnan dedi ki:

  Peki akkor lamba ile full spectrum ledler arasındaki fark nedir?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Adnan Bey, akkor telli lambalar, tam spektrum LED’ler gibi gün ışığına yakın spektral dağılıma sahiptir. Tam spektrum LED’lerden farkı çok daha fazla enerji tüketmeleridir.

 2. Deniz dedi ki:

  Merhaba , full spektrum led içeren lamba üreten yani evercore ürünü kullanan firmaları öğrenebilir miyim . Sanat ile uğraşıyorum ve renklerin geri bildirimi aşırı önemli . Bilgilendirirseniz mahbule geçer . Teşekkürler

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Deniz Bey, bu konuda Evercore Türkiye distribütörü Milled Aydınlatma firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/milled-aydinlatma.html