SABER Nedir?

SABER, Suudi Arabistan’a yapılan ticarette sertifikasyonunu kolaylaştıran yeni bir çevrim içi bilgisayar sistemidir. SABER için uzun vadeli plan, Suudi Arabistan’a giren tüm ürünleri gümrük yoluyla denetleyerek SASO’nun yerini alması ve bu sayede tek sistem haline gelmesidir.

SABER Nedir?
18.02.2020
1.039
A+
A-

SABER, Suudi Arabistan’a yapılan ticarette sertifikasyonunu kolaylaştıran yeni bir çevrim içi bilgisayar sistemidir. SABER için uzun vadeli plan, Suudi Arabistan‘a giren tüm ürünleri gümrük yoluyla denetleyerek SASO‘nun yerini alması ve bu sayede tek sistem haline gelmesidir.

SABER elektronik platformu, tüketiciyi şartnameye uymayan ürünlere karşı korur ve hileli ürünleri azaltır. Suudi Arabistan tarafında gümrük işlemlerini kısaltarak ürünün pazara girmesini hızlandırır.

SABER temel olarak, Suudi pazarında güvenli ürünlerin sayısını artırmayı amaçlamaktadır.

SASO, SABER sistemini ilk olarak 1 Ocak 2019‘da başlatmıştır. Sonraki süreçte çeşitli ürünler için SABER sisteminin kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

SABER, ithalatçıları, belgelendirme kuruluşlarını ve Suudi gümrük ve ticaret yetkililerini birbirine bağlamaktadır. SABER‘in amacı, Suudi Arabistan’a pazarına gönderilen ürünleri hızlı bir şekilde değerlendirmek, SASO onaylı ürün sayısını artırmaktır ve sahte ürünleri azaltmaktır. SABER sistemi ülkeye girecek ürünleri daha kolay takip edilebilir hale getirmektedir.

SABER sisteminin başlıca özellikleri;

Çevrim içi ürün kaydı ve onayı,
Uygunluk belgelerine elektronik erişim,
Düzenleme sürecinin hızlandırılması,
Sahtekarlık ve manipülasyonun azaltılması,
Uygun olmayan ürünlerin ortadan kaldırılması,
Ek tüketici koruması sağlanması şeklinde sıralanabilir.

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle Suudi Arabistan‘a ihraç edilecek ürünlerin gümrüklenmesi için uygunluk sertifikalarının SABER platformu üzerinden gönderilmesi zorunlu hale gelmiştir.

İhracatçılar, SABER sistemine giriş yaparak ürün bilgilerini ekleyebilir. Sonraki aşamada ürünlerin güvenilir olduğunu gösteren test raporları ve sevkiyat belgeleri gibi dökümanlar sisteme yüklenir.

SABER hakkında detaylı bilgi almak, merak ettikleriniz sormak ve sistem kaydınızı gerçekleştirmek için ihracat belgeleri konusunda hizmet sağlayan aşağıdaki firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

    Bir Yorum Yazın
    Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

    Henüz yorum yapılmamış.