Mikro-LED Teknolojisi Yeni İş Fırsatları Sunuyor

Yeni iş fırsatlarının önünü açacak olan mikro-LED’ler, mikro-elektronik aygıtların seri üretim yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte OLED’e karşı güçlü bir alternatif olarak pazara dahil olacak.

Mikro-LED Teknolojisi Yeni İş Fırsatları Sunuyor
15.11.2016
487
A+
A-

Yeni nesil ekran teknolojisi olan micro-LED’ler OLED’in yerini alma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Mikro-LED teknolojisi sadece ekranlarda değil farklı birçok cihazlarda da kullanılabilecek. LED endüstrisi mühendisleri bu yıl yapılacak olan, Endüstri Uzmanları Fuarı’na yetiştirebilmek için micro-LED’e sahip büyük ekranlar yapabilmek için kolları sıvadılar bile.

LEDinside dergisine göre, küresel LED pazarının 2016-2021 arası yıllık bileşik büyüme oranının (CAGR) %2 olması bekleniyor. LED teknolojisinin ise bu yıllar arasında gelişim kısıtlamalarından kurtulabilmek için yeni uygulama alanları ve yeni ürünler arayışı içerisinde olacağı tahmin ediliyor.

Bu alanda yayımlanan pek çok dergide ise OLED teknolojisinin genişleme çağında bulunduğundan ve neredeyse çoğu önemli firmanın Güney Kore menşeili olduğundan bahsediliyor. Dolayısıyla bu geniş pazardan pay kapmak ve Kore firmalarının başarısını yakalamak isteyen şirketler için mikro-LED teknolojisi büyük bir fırsat sunuyor. Dolayısıyla mikro-LED alanında uzmanlaşmak isteyen şirketler gelecek 10 yılda büyük atılımlar ve yükselişler için pusuda bekliyor.

Mikro-LED’ler, mikron seviyesinde küçültülmüş LED ile her mikro pikselin bağımsız olarak renk verebilmesi ve ayrı ayrı kontrol edilebilmesi sayesinde; yüksek parlaklığı, yüksek çözünürlüğü, yüksek renk zenginliğini az enerji harcayarak sağlayabiliyor. Ayrıca esnek bir substrat üzerine yerleştirilen mikro-LED’ler ile tıpki Samsung Edge ürünlerindeki gibi kavisli ekran tasarıları da yapılabiliyor. Bu özelliği sayesinde mikro-LED’lerin sayısız kullanım alanı olduğu görülüyor. Şu anda dünyadaki tüm akıllı telefon ekranlarının mikro-LED olacağı düşünüldüğü zaman dünyadaki LED üretim kapasitesinin yaklaşık 4 kat daha fazlasına ihtiyaç olduğu görülmektedir, dolayısıyla sektörde de önemli derecede bir talep fazlası bulunmaktadır. Bu da hiç şüphesiz yeni girişimlerin ve yeni firmaların önünü açacaktır.

Fakat, Mikro-LED ekranlar geliştirilmesi sürecinde ele alınması gereken çok sayıda teknolojik sıkıntılar söz konusu. Bunların başında mikro-LED’leri kütle transferi ile mikron boyutunda dizilmesi ve bu LED’lerin yanı sıra sensörleri de bunlar ile düzgün bir yapı oluşturacak şekilde bağlanması gelmektedir. Seri üretim süreci için en büyük problem bu konu üzerinedir. Mikro-elektronik cihazların ve LED’lerin kütle transferi üzerine yapılacak olan araştırmalar ve bulunan yöntemler ile seri üretime geçmesi daha da kolaylaşacak olan teknoloji ile OLED’e rakip birçok farklı ekran çözümü de meydana çıkacaktır.

Umarız ki gelişmekte olan yeni pazarlarda üniversitelerimiz ile Ar-Ge ve üretim metotlarıyla, şirketlerimiz ile patent ve ürünler ile biz de yer alırız.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.