İstanbul’da Aydınlatma Direkleri Kısaltılıyor

İstanbul’da nüfus artışıyla birlikte aydınlatma ihtiyacı ve uygulamaları da hızla arttı. Yeni aydınlatma uygulamaları bazı problemleri de beraberinde getirdi. Türkiye’nin nüfus bakımından en çok göç alan ve en kalabalık şehri İstanbul’da ışık kirliliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması için aydınlatma direkleri kısaltılıyor.

İstanbul’da Aydınlatma Direkleri Kısaltılıyor
25.11.2021
1.217
A+
A-

İstanbul’da nüfus artışıyla birlikte aydınlatma ihtiyacı ve uygulamaları da hızla arttı. Yeni aydınlatma uygulamaları bazı problemleri de beraberinde getirdi.

Türkiye’nin nüfus bakımından en çok göç alan ve en kalabalık şehri İstanbul’da ışık kirliliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması için aydınlatma direkleri kısaltılıyor.

Uzmanlar, gece yapılan parlak aydınlatmaların bu bölgedeki bitkilerin büyüme sürecini olumsuz etkilediğini düşünüyor. Parlak ışıkların yaban hayatı üzerine olumsuz etkileri de yaygın olarak bilinen bir gerçek olarak ortaya çıkıyor.

Karanlığın da aydınlık gibi hem insanlar, hem hayvanlar, hem de bitkiler için bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken uzmanlar, aydınlatmaların yalnızca ihtiyaç duyulan alanlarda ve ihtiyaç anında kullanılması gerektiğini ifade ediyor.

İstanbul’un farklı noktalarında bulunan yüksek aydınlatma direkleri kısaltılmaya başlandı. Bugüne kadar kullanılmakta olan 6 ve 8 metre yükseklikte aydınlatma direkleri yerine yaklaşık olarak 3 metre yükseklikte aydınlatma direkleri yerleştirildi.

Yeni aydınlatma sistemi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tek bir merkezden kontrol edilerek belirli saatlerde kısılıyor ya da tamamen kapatılıyor. Bu sayede ışık kirliliği ve olumsuz etkileri azaltılırken önemli ölçüde enerji tasarrufu da sağlanmış oluyor.

Aydınlatma direklerinin kısaltıldığı bölgede yaşayanlar yeni aydınlatmaları beğeniyle karşıladı.

Daha önce ışığın verimli kullanılması için benzer bir çalışma Sakarya’da yapılmıştı. Sakarya’da ana caddelerde bulunan aydınlatma direkleri 130 cm kısaltılmıştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.