İlham Veren Projeler, IstanbulLight 3. Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde Konuşulacak

Antik çağda Antakya’da dünyanın ışıklandırılan ilk caddesine sahip olan ülkemiz,  20-21 Eylül’de IstanbulLight fuarı kapsamında düzenlenecek olan 3. Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde dünyaca ünlü aydınlatma tasarımcılarını ağırlayacak. Zirve’de aydınlatma tasarımına dair ilham veren proje deneyimleri paylaşılacak.

İlham Veren Projeler, IstanbulLight 3. Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde Konuşulacak
21.08.2019
264
A+
A-

Küçük bir dükkan, devasa bir alışveriş merkezi, ev, ofis, müze ya da havaalanı, dünyanın neresinde olursa olsun, kim için tasarlanırsa tasarlansınlar aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Çünkü ışık, görmek için bir ihtiyaç olduğu kadar bir mekanın nasıl deneyimleneceğini belirleyen, aynı zamanda ona estetik bir görsellik de katan önemli bir güçtür.

İnsanoğlunun ateş yakarak ısınma, ışık elde etme, vahşi hayvanlardan korunma gibi amaçlarla başladığı aydınlanma serüveni, günümüz teknolojisinde mimari tasarımlarla bütünleşen, ona anlam katan, mekanda vurgulanamak istenenleri ön plana çıkarıp saklanmak istenilenleri kamufle eden bir sanata dönüştü.

Aydınlatma tasarımının geleceği, gelişen teknolojilerin ışığında geleneksel çözümleri geride bırakarak akıllı, tasarruflu ve mekanların dekorasyonuna veya mimarisine katkıda bulunan akıllı aydınlatma sistemlerine evrilmeye devam ediyor.

Teknolojinin tasarımla birleşiminden doğan aydınlatma tasarımı ise ülkemizde de dünyada olduğu gibi bir meslek olarak yaygınlaşıyor. Dünyayla rekabet gücünü arttırmayı hedefleyen ülkemiz ise son dönemde yüksek katma değerli üretimi hedefleyerek özellikli ve özel sipariş üretimlere ağırlık veriyor.

Aydınlatma Tasarımında İlham Verici Projeler, 3. IstanbulLight Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde konuşulacak

Antik çağda Antakya’da dünyanın ışıklandırılan ilk caddesine sahip olan ülkemiz,  20-21 Eylül’de IstanbulLight fuarı kapsamında düzenlenecek  Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde dünyaca ünlü aydınlatma tasarımcılarını ağırlayacak. İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi ev sahipliğinde düzenlenen Zirve’ye; Jason Bruges Studio, Liz West Studio, ONOFF Aydınlatma, LAB.1, Arup, ZKLD Light Studio, Sevenlights, PLANLUX, MCC Aydınlatma, NA Light Style, SLD Studio, Dark Source, Steensen Varming – UTS, The Lighting Institute ve Ağustos Teknoloji gibi firmalardan aydınlatma tasarımcıları ve profesyonelleri konuşmacı olarak ağırlayacak. Zirve’de aydınlatmada tasarımındaki son trendler,  ilham verici projeler ve tasarımda yeni yaklaşımlar ele alınacak.

İngiliz tasarımcı Jason Bruges, kentsel ölçekteki robotik müdahalelere ilişkin son araştırmasını paylaşacak

Eserlerinde mimariyi, etkileşimli tasarımlarıyla birleştirirken manzarayı, zamana dayalı müdahaleleri ve dinamik uzamsal deneyimleri keşfetmek için ileri teknoloji, karma medya paletinden faydalanan Londralı Sanatçı Jason Bruges, Aydınlatma Tasarım Zirvesinde ilgi çekecek konuşmacılar arasında yer alıyor. Bruges, “Yaklaşan Yeni Mekansal Deneyimler” başlıklı sunumunda kentsel ölçekteki robotik müdahalelerine ilişkin son yaptığı araştırmalardan bazıları da dahil olmak üzere Jason Bruges Studio’nun çeşitli proje ve süreçlerine yönelik bir sunum yapacak. Son projeleri arasında Londra’daki Doğal Tarih Müzesindeki Karanlıktaki Yaşam ekspozisyonuna ilişkin kapsamlı deneyimleri ile Texas’taki Dallas Love Field Havalimanı için etkileşimli dijital tente bulunan John Bruges, 2020 Olimpiyatlarıyla aynı zamanda Tokyo’da gerçekleştirilecek heyecan verici yeni bir projede görev alacak.

Sanatçı Liz West, eserlerinde izleyicide coşkun bir duyusal farkındalık yaratmayı amaçlıyor

Sahaya özgü enstalasyonlar, heykeller ve duvar bazlı sanat eserlerini içeren geniş yelpazede sanat eserleri üreten Liz West, aydınlık renklerle parlak ışıkları karıştıran canlı ortamlar yaratan bir sanatçı. Zirvede “ Renk Algınız” başlıklı çok özel bir sunum yapacak olan Liz West Studio’nun kurucusu İngiliz sanatçı, eserlerinde izleyicide coşkun bir duyusal farkındalık yaratmayı amaçlıyor. West, renge karşı gösterilen psikolojik ve fiziksel tepkilerin nasıl uyarıldığı ile ilgilenirken, renklerle oynayarak uzamsal düzenlerini yoğunluğunu ve kompozisyonunu ortaya koyuyor. Sanatçının Piccadilly’deki tarihi Fortnum & Mason mağazasının avlusunda 150 iskelet-çerçeve küpün asılı olarak düzenlenmiş Iri-Descent eseri, son dönemde tasarım dünyasında ilgi toplayan eserler arasında yer alıyor.

Dünya Çapında Otorite Aydınlatma Tasarımcıları, 3. Aydınlatma Zirvesi’ne Katılıyor

Aydınlatma Tasarım Zirvesi kapsamında konuşma yapacak sanatçı ve tasarımcılar arasında SLD Studio’nun kurucuları ve tasarımcıları Duygu Çakır ve Gürden Gür, alanında saygın bir firma olan Steensen Varming’in ortaklarından tasarımcı, sanatçı ve akademisyen Emrah Baki Ulaş, Londra merkezli ve 35 ülkede 92 ofis ve 14 binden fazla çalışanı bulunan mimarlık, plan ve mühendislik hizmetleri şirketi ARUP’un İstanbul Ofisi’ni yöneten tasarımcı Şebnem Gemalmaz, Doğu ve Afrika için OSRAM‘ın önde gelen Dinamik Aydınlatma İşleri bölümündeki mevcut rolüyle birlikte gelecekteki düzenlemelerin şekillendirilmesinde MELA ile birlikte çalışan Yenal Gül, NA Light Style’ın kurucusu Nergiz Arifoğlu, Planlux Aydınlatma Tasarımı’ndan tasarımcı Başak Okay Tekir, Türkiye’de aydınlatma tasarımı alanında gerçekleşen bir çok ilkte insiyatifi bulunan bir isim olan Ağustos Teknoloji’nin kurucusu LIGMAN markasının dünya çapında iş geliştirme direktörü görevini üstlenen Emre Güneş, Seven Lights ‘tan Seda Sezen, 2019’da sosyal ve çevresel değerlere ağırlık veren Dark Source aydınlatma tasarımı ve içerik stüdyosunu kuran “Karanlık Koruyucusu” ünvanına sahip Kerem Ali Asfuroğlu, ONOFF Aydınlatma Tasarımı’nın Kurucusu. Haliç Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde öğretim görevlisi Ali Berkman, 2019 yılının başında IALD profesyonel üyesi ZKLD Studio’dan Mustafa Akkaya, MCC Aydınlatma’nın kurucusu Canan Baba ve tasarımcısı Funda Ataylar, LAB.1’in kurucusu Faruk Uyan gibi sektörün önemli isimleri yer alıyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.