Aydınlık Restoranlarda Sağlıklı Seçimler Yapılıyor

Loş restoranlarda yediğiniz yemekler size çekici mi geliyor? Yapılan son araştırma ile yeme alışkanlıklarının, ortamın aydınlatılmasından etkilendiği ortaya koyuldu.

Aydınlık Restoranlarda Sağlıklı Seçimler Yapılıyor
28.02.2017
187
A+
A-

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar neticesinde, Journal of Marketing Research dergisinde yayımlanan bir makaleye göre insanlar, aydınlık mekanlarda yemeğe gittiğinde menü üzerinden %16-24 oranları arasında daha sağlıklı olan yiyecekleri seçmektedirler. Araştırmacılar bu sonucu tetikte kalma etkisi ile bağdaştırmış ve aydınlık mekanlarda daha ileriye yönelik fikirler baskın çıkarak insanları sağlıklı yemek seçimlerine yönlendirmiştir.

Araştırma ilk etapta 160 restoran patronları ve zincir restoranlar üzerinde yürütülmüş ve bu restoranların yarısı aydınlık diğer yarısı ise daha loş olarak dizayn edilmiştir. Aydınlık restoranda yiyenlerin çoğu daha sağlıklı yemekler (ızgara – fırın balık, sebze, beyaz et gibi) söylerken, loş ortamda yiyenler ise bunlara göre daha az sağlıklı olan (kızarmış yemek, tatlı) yiyecekler sipariş etmiştir. Bunun yanı sıra loş ortamda yiyenler %39 daha fazla kalorili yemekler tüketmiştir. Fakat loş ortamda yiyenler aydınlıkta yiyenlere göre daha yavaş yemekte, yediği yemeği daha çok sevmekte ve daha az yiyerek menünün kalorisinin %14 ünü tabakta bırakmaktadır.

Aydınlatma yemek yenilen mekânlara hoş bir hava katmakta ve yemekten alınan zevki arttırmaktadır. İşte bu yüzdendir ki loş ışıklı, yer yer mum ile aydınlatılmış restoranlar size bu zevki daha fazla yaşatmaktadır. Loş ışık bu araştırma sonucuna göre tamamen kötü bir seçim değildir. Bu restoranlar sizi sağlıksız yemekler seçmeye teşvik etse de yavaş yediğiniz için hazmınız kolaylaşır, yemekten daha çok zevk alır ve daha az yersiniz.

Tüm bu araştırmanın sonucunda Dr. Wansink’in size diyebileceği tek öğüt var. Mekan fark etmeden aklınızda hep sağlıklı şeyler yemek bulunsun.

LEDinside

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.