Gün Işığı Çalışma Verimini Artırıyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu Melis Örnekoğlu iç mekanlarda aydınlatma tasarımı üzerine bir çalışma yaptı. Araştırmaya katılanların yüzde 63’ü gün ışığının iş ortamlarında çalışma verimini artırdığını, rahat bir çalışma ortamı sağladığını ifade etti.

Gün Işığı Çalışma Verimini Artırıyor
19.01.2017
91
A+
A-

İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu Melis Örnekoğlu iç mekanlarda aydınlatma tasarımı üzerine bir çalışma yaptı.

Bu çalışma ile, ışık renginin ve şiddetinin insanlar üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladı.

Araştırmaya katılanların yüzde 63’ü gün ışığının iş ortamlarında çalışma verimini artırdığını, rahat bir çalışma ortamı sağladığını ifade etti. Floresan ışığı ise gözleri yoruyor.

Melis Örnekoğlu yaptığı açıklamada; mekanda geçirilen süre ve görsel konforla aydınlatma sistemleri arasındaki etkileşime dikkat çekti. Ofis ortamlarında doğal ve yapay aydınlatmaların ışık şiddeti ve renk sıcaklığıyla çalışanların verimini etkilediğini ifade etti.

Katılımcıların %50’si sıcak beyaz renk sıcaklığındaki ışığın altında kendini daha iyi hissettiğini ifade etti. Örnekoğlu, gün ışığının çalışma ortamında pozitif bir etki yarattığını söyledi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.