Gıda Endüstrisinde LED Aydınlatmanın Yükselişi

Banner firmasının zor koşullara dayanıklı olarak ürettiği WLS27 şerit LED’ler gıda üretim tesisleri için biçilmiş kaftan. Çeşitli mekanik etkilere karşı sapasağlam ayakta kalmayı başaran LED aydınlatma sistemi, bunun yanı sıra kimyasal madde, yüksek basınç ve yüksek sıcaklığa karşı da üstün dayanıklılık sağlıyor.

Gıda Endüstrisinde LED Aydınlatmanın Yükselişi
20.06.2016
83
A+
A-

LED aydınlatma pek çok sektörde olduğu gibi Gıda ve İçecek sektörüne de büyük farklılıklar getiriyor. Özellikle gıda üreticilerinin tesislerindeki kimi zaman serin kimi zaman yüksek sıcaklık gerektiren ortamlarda aydınlatmanın sağlanması, aydınlatma üniteleri için büyük zorluklar getirmektedir. Tüm bu sıcaklık döngüsü koşulları elektrikli bileşenler için en büyük tehdidi oluşturmaktadır.

Gıda endüstrisindeki kimyasal etkiler ise aydınlatma sistemlerini tahrip eden bir başka problemdir. Kimyasal uygulamaların yapıldığı bölümden aydınlatma elemanlarını çok iyi bir şekilde ayırmak (yalıtmak) gerekmektedir. EPDM (ethylene propylene diene monomer) ile yalıtılmış üniteler asit yada kostik ile temizlenirken, yalıtım işlevini yerine getirir.

Endüstrideki bir başka zorluk ise mekanik etkilerdir. Yine gıda endüstrisinde sistemlerin yıkaması yapılırken, asit ve kostiğin yanında sistem basınçlı su ile yıkanmaktadır. Bu yıkama operasyonu 1500 psi ve üzerinde bir basınçla yürütülebilir. Dolayısıyla aydınlatmaların ve elektrik aksamın bu etkilere karşı da dayanıklı olması gerekir. Ayrıca dayanıklılığın yanı sıra armatürlerin kolay temizlenebilir olması da önem arz etmektedir.

wls27-system-diagram

Günümüzde tüm bu zorluklarla başa çıkabilecek aydınlatma çözümünü LED’ler oluşturmaktadır. Yeni WLS27 şerit aydınlatma ailesi gıda endüstrisindeki zorluklara başa çıkabilecek bir ürün olarak piyasaya sunulmuştur. WLS27, UV-Stabilize edilmiş polikarbonat kabuğu ile zorlu iç ve dış mekan kullanımlarına uygun hale gelen yapısı sayesinde yüksek basınç, yüksek sıcaklık, solvent, yağ ve geniş çeşitlilikteki kimyasallardan korunuyor. Yekpare tasarımı sayesinde yüksek basınçta temizleme operasyonlarına karşı da mekanik olarak daha dayanımlı. Bu da WLS27’yi gıda ve içecek endüstrisinde vazgeçilmez bir ürün haline getiriyor.

Otomatik sıcaklık koruması sistemi sayesinde 50 santigrat derece sıcaklığın üzerinde ışığı kısarak daha fazla ısınmayı önlüyor. Böylece yüksek sıcaklığa maruz kalsa da ömrü kısalmıyor. 50.000 saatten fazla bir ömür vadederek ömrü 20.000 saat ile sınırlı olan florasan lambalara karşı üstünlüğünü ortaya koyuyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.