Flip Chip ve Yeni Fosfor Teknolojileri LED’lerin Üretim Maliyetlerini Düşürecek

Uzman analistler tarafından yapılan araştırma sonucunda, LED üretiminde maliyet azaltma çalışmalarının bir ürünü olan Flip Chip LED ve fosfor teknolojisinin gelecek yıllarda daha da yaygınlaşacağı ve dikey LED tasarımının üretim payını alacağı düşünülüyor.

Flip Chip ve Yeni Fosfor Teknolojileri LED’lerin Üretim Maliyetlerini Düşürecek
25.01.2017
568
A+
A-

Son yıllarda LED’lerin sokak aydınlatması ve diğer kamu projeleri gibi birçok alandaki kullanımı ve dünya çapında yaygınlaşmasıyla birlikte LED’e dönüşümde önemli bir artış kaydedildi. Tüketiciler arasında artan LED alışkanlığı hiç şüphesiz LED üretimini de bir hayli arttırdı fakat hala LED üretmek, konvansiyonel bir ışık kaynağı üretmekten daha pahalı. Bu bağlamda yeni LED çip tasarımları ve fosfor teknolojisi, LED’ler için üretim maliyetlerini aşağı çekebilme imkanı sunacak.

Flip chip ve yeni fosfor teknikleri gibi gelişmiş paketleme teknolojileri, LED endüstrisinin seyrini değiştirecek gibi gözüküyor. Bu yeni üretim tekniği, üretim adımlarının sayısını oldukça azaltıyor. Örneğin, bazı LED yonga üreticileri, flip-chip işlemini kullanarak ürünlerini doğrudan LED modül üreticilerine tedarik edebilir hale gelecek. Bu durumun da LED üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltabileceğini söylemek mümkündür.

2013’te, flip-chip LED paketlemesi, toplam LED paketlemesinin sadece % 11’ini oluşturuyordu. Ancak, sektörün büyümesi ve tercihin bu yönde yapılacak olması bakımından 2020 yılına kadar %34’e ulaşması bekleniyor. Flip-chip LED tasarımının, 2020’ye kadar dikey LED’den pazar payını alarak büyüyeceği de öngörüler arasında bulunuyor.

Maliyet Düşürme Çabası

LED aydınlatma için artan talep, daha düşük maliyetler ile, gelişmiş ve kaliteli ürünler üretmek için sektör üzerinde baskı oluşturuyor. Bu nedenle, imalatçılar, maliyetler düşürmek adına üretim karmaşıklığını azaltmakta ve tedarik zincirini basitleştirmeye çalışmaktadırlar.

Gelişmiş Üretim Teknikleri

Tüketicilerin bu baskısına tepki olarak, endüstri özellikle çip üretim tekniklerine göre daha gelişmiş LED üretim teknolojileri geliştirmeye çalışıyor ve yola öncelikle prosesteki mühendisliği geliştirerek başlıyor; bu bağlamda daha gelişmiş yarı iletken teçhizatı ve gelişmiş LED malzemeler kullanarak üretimi tasarlıyor.

Verimli Fosfor Materyalleri

Endüstri, karmaşıklığı azaltarak daha düşük üretim maliyeti ve iyileştirilmiş ışık kalitesi sağlayabilen daha verimli ve sağlam fosfor materyalleri geliştiriyor. Peki fosfor ile üretimi nasıl yapıyor? sorusuna cevaben üreticiler basit olarak söyle açıklama yapıyor.

Fosforlar, önceden oluşturulmuş polimer film tabakalarına veya cam fayanslara üretiliyor. Üreticiler ayrıca optik-seramik malzemeler olarak da bu teknolojiden faydalanıyor ve doğrudan ışık yayan LED çipi yüzeyine uygulayabiliyorlar. Bu yenilikçi üretim teknolojileri, LED çipinin wafer düzeyinde paketlenmesini sağlayacaktır. Bunun da faydasını endüstri uzmanları; gereksiz paketleme aşamaları ortadan kaldırılacağından, wafer düzeyinde paketlemenin, imalat maliyetlerini düşürmesine yardımcı olacağına, ve LED yonga güvenilirliği, etkililiği ve kalitesinin daha da geliştirileceğini şeklinde açıklıyor.

Bu gelişmiş teknolojiler, ileri üretim prosesleriyle birleştiğinde, akışı, dalga boyu veya CCT ve Vf gibi sistem parametrelerinin, montaj performansını optimize edebilecek küçük gruplar halinde sistematik olarak dağıtılması anlamına gelen binning’i de ortadan kaldırabileceğine inanılıyor.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.