EyeComfort Nedir?

Signify aydınlatma uzmanları tarafından ayarlanan ve LED’lerin göz konforunu öne çıkaran güvenilir bir ışık vermesini sağlayan bir dizi özel kalite parametresi olan EyeComfort, ciddi göz sağlığı sınavlarından geçerek, göz konforunu destekleyen en büyük yardımcı olmak için geliştirilmiştir.

EyeComfort Nedir?
10.12.2019
2.302
A+
A-

Aydınlatmada dünya lideri Signify, gün içerisinde ekran başında yorulan, birçok etkiye maruz kalan gözlerimiz için Philips LED ampulleri ile göz konforunu destekleyen ürünler sunmaya devam ediyor.

Aydınlatma dünya lideri Signify, diğer aydınlatmaların aksine göz rahatlığını düşünen Philips LED aydınlatma ürünleri ile kullanıcılarına rahat ve sağlıklı bir aydınlatma ortamı sunuyor. Signify Polonya, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Çin, Almanya, İspanya, Fransa, Endonezya, Tayland, ABD ve Türkiye’den oluşan 11 pazarda 8.000’den fazla katılımcı ile bir araştırma gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiği EyeComfort araştırmasıyla aydınlatmanın göz konforu üzerindeki etkilerini masaya yatırarak ürünlerine bu doğrultuda şekil verdi.

Peki EyeComfort Nedir?

Gün içerisinde bilgisayar başında, evde televizyon karşısında birçok ayarsız ışık dalgasına maruz kalan ve yorulan gözlerimiz, sağlıklı kalma açısından ciddi sınavlara tâbi oluyor. Bu noktada Philips LED ampulleri kullanıcılarına göz konforu için güvenebileceğimiz bir ışık sunuyor.

Signify aydınlatma uzmanları tarafından ayarlanan ve LED’lerin göz konforunu öne çıkaran güvenilir bir ışık vermesini sağlayan bir dizi özel kalite parametresi olan EyeComfort, ciddi göz sağlığı sınavlarından geçerek, göz konforunu destekleyen en büyük yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Signify tarafından Philips markalı LED lambalar için belirlenen bu kalite kriterleri, LED’lerin göz konforunu önceliklendirmesi için tasarlanmıştır.

Signify bilim insanları, Philips LED’lerin konfor standardını karşıladığından emin olmak için detaylı test koşulları, yani “konfor kriterleri” oluşturdular. Avrupa ve Şangay’da bulunan aydınlatma test merkezleri (LTC), “konfor kriterleri”ne yönelik kesin ölçümler yapmak için özel olarak kuruldu. Ve kurulan bu tesislerde, aydınlatma uzmanlarının belirlediği sekiz kriter oluşturuldu. Göz konforunu destekleyen bu sekiz kriter ise; ‘titreklik’, ‘göz yanılması’, ‘parlama’, ‘fotobiyolojik güvenlik’, ‘kısılabilirlik/ayarlanabilirlik’, ‘ayarlanabilir sıcaklık’, ‘renk gösterimi’ ve ‘duyulabilir ses’ olarak belirlenerek, göz konforunu desteklemek üzere EyeComfort adı altında göz dostu Philips LED ampuller üretilmeye başlandı.

Bu testler sonucunda kanıtlandı ki on yıldan daha uzun süre renk tutarlılığı ve tutarlı ışık seviyesi sunan Philips LED’ler, hizmet ömrü boyunca konfor sağlamaya devam ediyor. Üstelik, Philips LED’ler enerji bakımından verimli ve çevreye karşı duyarlı davranırken tasarruf etmenizi de sağlıyor.

Açarken ya da özellikle düşük bir karartma seviyesinde gürültü yapan diğer LED ışıklardan farklı olarak, Philips LED ampulleri işitme aralığınızın eşiğinin altında çalışarak konfor sağlıyor. Böylece yalnızca gözünüz için değil, kulağınız için de güvenilir bir ürün olarak öne çıkıyor.

Kalitesiz LED lambalar hem göz sağlığını tehdit ediyor hem de ev ekonomisini

Signify sunmuş olduğu ve göz konforunu destekleyen ürünlerinin yanı piyasada yer alan kalitesiz LED aydınlatmalar konusunda da tüketiciyi uyarıyor. Her türlü ürünün belirli bir standardı yakalamış olması gerektiğinin altını çizen marka ayrıca kişilerin kaliteli LED aydınlatma seçimleri ile sadece gözlerini değil hem de ev ekonomilerini koruyacağını söylüyor.

Tüketiciler göz konforları için gözleri yormayan, yüksek kalitede LED tercihleri yapmalı. Aksi halde titrek ışığa sahip olan kalitesiz LED’ler gözü yoruyor, konsantrasyonu azaltıyor ve kişiye yorgunluk veriyor. Bu yüzden LED seçimleri yapılırken bilinen iyi markalar arasından seçmelerinin göz konforu açısından önemli olduğu kanaatindeyim.

Doğru LED seçiminde ise; her şeyden önce bilinenin aksine ışığın parlaklığını ayarlamak için watt (W) yerine, lümen (lm) değerine bakmak gerekiyor. Lümen değeri daha büyük olan ampul her zaman daha parlak ışık veriyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ihtiyaca göre ışık rengi seçimidir.  Okuma ya da konsantrasyon gerektiren işlerin yapıldığı alanlarda 4000-6500 K değerleri arasındaki soğuk beyaz LED ampul tercih edilmesi daha doğruyken, dinlenme ve rahatlığın ön planda olduğu alanlarda 2700-3000 K değerleri arasındaki sıcak beyaz (sarı) ışık kullanılmalıdır.

Ayrıca çevre ve enerji verimliliği için mutlaka A+ ve üzeri enerji etikete sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü A+ sembolü, ampullerin çok verimli olduğunu anlatmaktadır. LED ampuller A+ veya A++ enerji sınıfı etiketine sahiptir. Yani, bir LED ampul, yüzde 90’a varan enerji verimliliği ile satın alındığı andan itibaren elektrik faturasını azaltmaya ve dolayısıyla para biriktirmeye yardımcı olur.

Eye Comfort Araştırması Türkiye Sonuçları

Araştırmaya göre Türkiye’deki evlerindeki ampulün ışık kalitesinden memnun olanların oranı (%71), dünya ortalamasından (%64) daha yüksek. Türkiye’deki tüketicinin ampul alma kararını etkileyen en önemli üç unsur; enerji tasarrufu (%53), ışık kalitesi (%48) ve ampulün kullanım ömrü (%45) olarak öne çıkıyor. Işık kalitesine verilen önem, %48 ile dünya ortalamasından %11 daha yüksek. Diğer taraftan, dünya ortalamasından (%35) farklı olarak, Türkiye’deki tüketiciler ampul parlaklığına daha az önem veriyor (%22).

Dünya ortalamasına benzer şekilde, konforlu aydınlatmaya önem veren Türkiye’deki tüketiciler %31‘i, ampul satın alırken ışığın gözleri rahatsız edip etmediğine bakıyor. Market markası taşıyan ampullere daha temkinli yaklaşan tüketicilerin sadece %21‘i, market markası taşıyan ampullerin markalı ampuller kadar iyi olduğu görüşünü savunuyor. Bu oran Türkiye’de, dünya ortalamasından %11 daha düşük seviyede.

Türkiye’deki tüketicilerin %31’i, ampul satın alırken o ampulün gözlerini nasıl etkilediğini değerlendiriyor. Bu oran, dünya ortalamasına (%32) çok yakın.

Dünya çapında en çok Türkiye ışığın genel sağlık durumunu etkilendiğini düşünüyor

Türkiye’deki kullanıcıların %74‘ü, ışık kalitesinin, genel sağlık durumunu etkilediğini düşünüyor. Türkiye, bu kategoride dünya ortalamasının (%16) üzerinde ve genel anlamda en yüksek yüzdeye sahip olan ülke olarak öne çıkıyor. Kullanıcılar, aydınlatmanın kişinin genel yaşam kalitesi üzerindeki olumlu etkisinin farkında. Kaliteli aydınlatmanın işyerinde ve okulda %79, evde ise %78 seviyesinde yaşam kalitesini yükselttiğini düşünüyor.

Görme yeteneği ve göz konforu da öne çıkan konular arasında. Kullanıcıların %82‘si daha parlak ve konforlu bir ışığın, görme yeteneğini artırdığı kanaatinde; %99‘u ise gözler için daha konforlu olan ampulleri satın alma eğiliminde olduğunu söylüyor. Tüketicilerin %47’si akıllı ampulleri, %43‘ü ise LED ampulleri gözler için en konforlu aydınlatma aracı olarak görüyor.

Türkiye göz sağlığına önem veriyor

Türkiye’deki tüketiciler, gözlerine özen gösteriyor; %48‘i güneş gözlüğü takıyor, %46‘sı ise göz doktoruna gidiyor (bu oran, dünya ortalamasından %3 daha yüksek). Bununla birlikte sağlığa ve iyi yaşama günlük hayatlarında önem verenlerin oranı da bir hayli yüksek.

Ankete katılanlar, genel sağlığı ve yaşam kalitesini ölçerken genel aktivite seviyesini (%71), kiloyu (%63) ve uyku düzenini (%63) kıstas aldıklarını iletiyor. Tüketicilerin sağlıklı yaşam öncelikleri ise sağlıklı bir kilo (%84), stres yönetimi (%74) ve göz sağlığına özen göstermek (%58) olarak sıralanıyor.

Her iki ebeveynden biri çocuğunun görme yeteneği hakkında kaygı duyuyor

Türkiye’de çocuklar kapalı alanda, ekran karşısında çok fazla zaman geçiriyor. Çocuklar, ekran karşısında günde ortalama 3,3 saat (dünya ortalamasının %10 üzerinde), dışarıda ise yalnızca 2,96 saat (dünya ortalamasının %2 altında) vakit geçiriyorlar. Bu yüzdeler, Türkiye’de çocuklarının doğal gün ışığından faydalanmasının önemli olduğunu düşünenlerin oranı (%72) ile çelişiyor.

Diğer taraftan anne ve babalar, ekran önündeki süreyi sınırlamaya çalışıyor; ebeveynlerin %79‘u çocuklarının miyop olmalarını önlemek için ekran karşısında geçirdikleri süreyi kısıtlamaları gerektiği kanaatinde olduğunu söylüyor.

Türkiye’de ebeveynler çocuklarının görme yeteneği hakkında (%49) kaygı duyuyor. Bu oran, beden sağlığı (%17), cilt sağlığı (%26), genel enerji düzeyleri (%44) ve diğer çocuklarla kaynaşma (%45) konularındaki ebeveynlere ait kaygılarından daha yüksek seviyede bulunuyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.