Elektrik Balığının Ürettiği Enerjiyle LED Yakıldı

Japon araştırmacılar gelecekte, elektrik balığının elektrik üretimine benzer şekilde, sentetik olarak kimyasallarla enerji üretiminin gerçek olabileceği sonucuna vardı.

Elektrik Balığının Ürettiği Enerjiyle LED Yakıldı
23.06.2016
219
A+
A-

RIKEN Quantitative Biology Center’ın (QBiC) Japon araştırmacıları doğal yoldan elektrik üretmenin yollarını arıyorlar. Araştırmacılar elektrik balığı olarak bilinen torpedo balığı ile LED’e güç sağlamayı başardılar.

Proje ile elektrik balığının elektrik üreten organlarının hem dorsal hem de vental kısımları üzerine elektrot bağlanarak, bu elektrotlara da LED bağlandı. Balığın baş kısmına ışık ile etki yapıldığı zaman bir LED ışığını yakacak şiddette, kısa süreliğine ışık elde edildiği görüldü.

Bu elektrik gücünün depolanılabilirliğini test etmek için ise, araştırmacılar bu elektrotlara bir kapasitör bağlayarak deneyi tekrarladılar. Deney sonucunda kapasitörde birikmiş 2 volt şiddetinde gerilim olduğunu ve bunun da elektrikli bir oyuncağı yada LED’i çalıştırabileceğini gördüler.

Son olarak balığın sinir sistemine bağlı elektrik üreten organları alıp, nörotransmitter madde olarak bilinen asetilkolin çözeltisi içerisine konulduğunda, 1,5 volt potansiyel fark ve 0,64 mA akım üretildiği görüldü.

Araştırmacılar bu çalışma ile elektrik balığından elektrik üretiminde glikozdan nasıl enerji (ATP) üretildiğini özetlediler. Ayrıca bu sistemden yola çıkarak gelecekte, benzer şekilde, sentetik olarak kimyasallarla enerji üretilebileceğinin gerçek olabileceği sonucuna vardılar.

Wonderful Engineering

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.