EAC Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Avrasya Uygunluk İşareti (EAC), ürünlerin Avrasya Gümrük Birliği’nin tüm teknik düzenlemelerine uygun olduğunu gösteren işarettir. Bu işareti taşıyan ürünler, tüm uygunluk değerlendirme prosedürlerini geçmiştir ve ilgili teknik düzenlemelerin gereksinimlerini karşılar.

EAC Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?
09.10.2019
2.863
A+
A-

Avrasya Uygunluk İşareti (EAC), ürünlerin Avrasya Gümrük Birliği‘nin tüm teknik düzenlemelerine uygun olduğunu gösteren işarettir. Bu işareti taşıyan ürünler, tüm uygunluk değerlendirme prosedürlerini geçmiştir ve ilgili teknik düzenlemelerin gereksinimlerini karşılar.

EAC Ürün Sertifikasyonu, Rusya Federasyonu ortak gümrük birliginde teknik düzenleme sisteminin mevcut kurallarına uygun olarak yürütülen ve devlet standartlarına göre düzenlenen belgelendirme sistemidir. Sertifika sisteminin ana görevi, Avrasya Gümrük Birliği Ülkeleri içinde dolaşıma giren ürünlerin kalitesini ve güvenliğini kontrol etmektir. Ürünlerin mevcut standartların gerekliliklerine uygunluğunu, onaylama ihtiyacı yasama düzeyinde korunmaktadır.

Avrasya Gümrük Birliği‘nin (Avrasya Ekonomik Birliği) yaratılmasından sonra, hangi endüstri standartlarının geliştirildiği ile tek bir teknik düzenleme sistemi ortaya çıktı. Teknik düzenleme, belirli mal türlerine uygulanan kontrol yöntemlerini ve güvenlik gereksinimlerini yansıtan bir standarttır. Avrasya Gümrük Birliği beş ülkeden oluşur; Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Rusya. Bu ülkeler teknik düzenleme için ortak ilkeler ve kurallar anlaşması imzalanmıştır.

Teknik yönetmeliklere göre yabancı üreticinin Gümrük Birliği içinde mutlaka bir yetkili temsilcisi olmalıdır. Ayrıca, EAC sertifikasında/beyannamesinde üreticinin adı hem de üreticinin temsilcisinin adına yer verilmektedir. EAC sertifikası ve deklarasyon bir ila beş yıl süreyle verilir.

Gümrük Birliği teknik düzenlemeleri uyarınca zorunlu belgelendirme prosedürünü geçen ürünler EAC İşareti ile etiketlendirilip, Avrasya Ekonomik Komisyonu Kurulu tarafından onaylanan EAC uygunluk işareti ile işaretlenmiştir. Bu işaret, tüketici için bilgi ile birlikte ürün etiketine uygulanır.

EAC Deklarasyonu/Sertifikalandırma fiyatlandırması aşağıdaki bilgilere göre tespit edilmektedir

  • Ürünün adı ve teknik özelikleri
  • Katalog bilgisi
  • Ürün ait GTIP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon) numarası

Ürünlerinize EAC Belgesi almak için Moskova ofisiyle çözüm üreten CGS Test Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.