Doğru Renk Sıcaklığı Nasıl Seçilir?

Kelvin (K) biriminde ifade edilen renk sıcaklığı terimini anlamak, doğru ışık rengini seçmenizi ve istediğiniz mükemmel efekti yakalamanızı kolaylaştıracaktır. LED aydınlatma uygulamalarında doğru renk sıcaklığı nasıl seçilmelidir? sorusunun cevabını Demand Lighting firmasından Gary Morrissey verdi.

Doğru Renk Sıcaklığı Nasıl Seçilir?
05.06.2017
6.507
A+
A-

Kelvin (K) biriminde ifade edilen renk sıcaklığı terimini anlamak, doğru ışık rengini seçmenizi ve istediğiniz mükemmel efekti yakalamanızı kolaylaştıracaktır. LED aydınlatma uygulamalarında doğru renk sıcaklığı nasıl seçilmelidir? sorusunun cevabını Demand Lighting firmasından Gary Morrissey verdi.

LED ışıkları satın alanlar, satın almadan önce bir lambanın veya armatürün renk sıcaklığı hakkında bilgi almalıdır. Önemli bir konu daha var. Renk sıcaklığı 2700K olan her lamba aynı renkte gözükmeyebilir. Bu sebeple, herhangi bir sorunla karşılaşmamak için, farklı üreticilere ait ürünleri bir arada kullanmaktan kaçınmalısınız.

Sıcak Beyaz (2700K – 3000K): Yatak odaları, oturma odaları, yemek odaları ve lokantalarda iyi bir sakin, rahatlatıcı ışık üretir.

Doğal Beyaz (4000K – 4500K): Her oda için uygun, samimi, davetkar bir ışık üretir. Ofisler, girişler, garajlar ve diğer çalışma ortamları için de idealdir.

Soğuk Beyaz (5500K – 6500K): Görüntü alanları, güvenlik aydınlatması ve garajlar için tavsiye edilen canlı ışık üretir.

Beyaz ışık altında çalışmak isteyen insanların bulunduğu bir ortamda sırak renkler yeterince parlak olmadığı şeklinde yorumlanabilir.

Doğal olarak serin renkli gün ışığının pencerelerden ve çatı pencerelerinden girdiği alanlarda, sıcak renkler daha sarı veya pembe görünmeye eğilim gösterir. Bu alanlarda insanlar, ışıkların düzgün çalışmadığını düşünebilir.

Soğuk renk kullanmanın potansiyel dezavantajı ise, birçok insanın bunu kurumsal ya da steril olarak algılamasıdır. Ölçülen ışık çıkışı değişmeden kalırsa veya hafifçe azalırsa bile, sıcak bir renkten soğuk bir renge dönüşürseniz, insanlar ışıklarının çok parlak olduğunu şikayet edebilir.

Ortamınızın ihtiyaçlarını değerlendirmek doğru renk sıcaklığını elde etmek için anahtardır. Tedarikçinize hangi ortamı yaratmak istediğinizi söylemeyi unutmayın.

Ayrıca, bir ışık kaynağından diğerine geçmeyi (flüoresan ile LED arasında) veya CCT’yi değiştirmeyi planlıyorsanız, tüm odaları aynı anda bitirmeniz önerilir.

Biraz zaman ayırırsanız ihtiyaçlarınıza göre doğru LED aydınlatma rengini kolayca bulacaksınız.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.