Çamlıca Camii’nin Aydınlatma Maliyeti Açıklandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi Çamlıca Camii’nin yapımından bugüne kadar harcanan tutarları açıkladı. Caminin sadece mimari aydınlatma işi için 6 milyon 640 bin 617 dolar harcama yapıldığı ortaya çıktı.

Çamlıca Camii’nin Aydınlatma Maliyeti Açıklandı
14.06.2021
3.530
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi Çamlıca Camii‘nin yapımından bugüne kadar harcanan tutarları açıkladı. Caminin sadece mimari aydınlatma işi için 6 milyon 640 bin 617 dolar harcama yapıldığı ortaya çıktı.

İstanbul‘un Asya yakasında geniş bir yerleşim bölgesi olan Üsküdar‘daki Çamlıca Camii‘nin yapımına 2013 yılında başlanmıştı. Caminin 1 Temmuz 2016 tarihinde bitirileceği duyurulsa da bu tarihe yetişmemiş, resmi açılışı 3 Mayıs 2019 tarihinde yapılmıştı.

Çamlıca Tepesi‘nde bulunan ve ismini bu tepeden alan cami, Osmanlı Mimarisi ve Neoklasik Mimari tarzında inşa edildi. İçinde kütüphane, sanat galerisi, konferans salonu ve atölye barındıran kompleks, şehrin her köşesinden rahatlıkla izlenebiliyor.

Toplamda 6 minaresi ve 70 kubbesi olan caminin aydınlatma tasarımı, gün doğumunu ve batımını simüle edecek şekilde kurgulanmıştı. Beyaz, amber ve mavi renklerde yaklaşık 6.000 adet aydınlatma armatürünün kullandığı aydınlatma sistemi uzunca bir süre tartışılmıştı. Merak edilen konulardan bir tanesi de aydınlatma sisteminin maliyeti olmuştu. Bu konu hakkında bazı söylentiler olsa da net rakam açıklanmamıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Çamlıca Camii‘nin inşasından bugüne kadar yapılan tüm harcamaları inceleyerek bir rapor hazırladı. Çamlıca Camii’nin inşası için yapılan harcamanın toplam 290 milyon 601 bin 510 dolar olduğu açıklandı. Sadece mimari aydınlatma sistemi için 6 milyon 640 bin 617 dolar ödeme yapıldığı belirtildi. Bugünkü kurdan hesaplandığında caminin aydınlatma maliyeti 55 milyon lirayı buluyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.