Yenimahalle Belediyesi Röportajı

Yenimahalle, Ankara’nın metropol ilçelerinden birisidir ve nüfusu her geçen gün artmaktadır. İlçe belediyesi, başkan Fethi Yaşar tarafından yönetilmektedir. Aydınlatma Portalı, Yenimahalle Belediyesi’ni ziyaret ederek, belediye başkanı Fethi Yaşar ile ilçe aydınlatmaları hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.

Yenimahalle Belediyesi Röportajı
21.06.2018
196
A+
A-

Yenimahalle, Ankara’nın metropol ilçelerinden birisidir ve nüfusu her geçen gün artmaktadır. İlçe belediyesi, başkan Fethi Yaşar tarafından yönetilmektedir. Aydınlatma Portalı, Yenimahalle Belediyesi’ni ziyaret ederek, belediye başkanı Fethi Yaşar ile ilçe aydınlatmaları hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.

İlçede hangi alanların aydınlatmaları belediye sorumluluğunda?
Park aydınlamaları ve istisnai olarak Çarşı Caddesi ile Taşkın Sokak aydınlatmaları belediyemiz sorumluluğundadır. Bunun yanı sıra Belediyemize ait; kreşler, havuzlar, kapalı pazar yerleri, spor merkezleri, Onkoloji Konuk Evi ve idari binalarımız belediyemiz uhdesindedir.

Yenimahalle Belediyesi’nin özellikle park aydınlatmaları çok beğeniliyor. Yenimahalle’de toplam kaç tane park var?
406 adet parkımız bulunuyor. Parklarımızda enerji tasarruflu LED aydınlatma armatürlerini ve güneş enerjili aydınlatma sistemlerini kullanmaya özen gösteriyoruz.

Kaç parkta LED aydınlatma, kaç parkta güneş enerjili aydınlatma kullanıyorsunuz?
105 adet LED aydınlatmalı parkımız ile 53 adet güneş enerji parkımız bulunmaktadır. Ayrıca bütün güneş enerjili parklarımızda LED aydınlatmalı armatürler kullanılmaktadır.

İlçede herhangi bir alanda akıllı aydınlatma sistemi var mı?
EPDK Kurul Kararı çıktıktan sonra yapılan park aydınlatmalarımız (çevre aydınlatma ve/veya yürüyüş yolu) gece 2’den sonra yarı yarıya düşürülmektedir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türkiye’deki 7,5 milyon sokak lambasının %30’unu 2023 yılına kadar LED aydınlatma sistemleriyle değiştirmeyi planlıyor. Bunu yaparken de yerli üreticiyi destekleyeceğini, onlara alım garantisi vereceğini açıkladı. Sizin belediye olarak, yerli üreticiye bakış açınız nedir? Projelerinizde yerli aydınlatma ürünleri kullanıyor musunuz?
Sokak aydınlatmalarına ait bakım-onarım belediyemize verildiği takdirde tamamı yerli ürünle değiştirilerek yüzde 65 tasarruf edilmesi için projelerimiz devam etmektedir. Kısmen yerli ürünlerde kullanmaktayız.

Teknik şartnamelerde gereksiz kısıtlamalar (LED sayısı, sürüş akımı, ürün ölçüleri) rekabet koşullarının oluşmasını önlüyor. Teknik şartnamede daha geniş tanımlarla, firmalara kolaylık sağlıyor musunuz?
Evet şartnamelerimizi hazırlarken olabildiğince, aralıklı ölçü ve değerler vermekteyiz.

Beyaz renkli LED’ler ile yapılan aydınlatmalar, yüksek oranda mavi ışık içerdiğinden insan ve hayvan sağlığı üzerinde kötü etkilere sahip olduğu biliniyor. Ayrıca beyaz ışıklar, sirkadiyen ritmi bozuyor ve uyku problemlerine yol açabiliyor. Buna karşın sarı ışık rengine sahip aydınlatma armatürleri kullanılarak bu sorunun üstesinden gelinebileceği belirtiliyor. Siz belediye olarak bu konuda ne gibi önlemler alıyorsunuz?
Projelerimizi hazırlarken ışık renk sıcaklıklarını aralıklı referanslarda oluşturuyoruz.

Ziyaretçilerimiz şehirlerdeki aşırı ve ölçüsüz aydınlatmalardan şikayetçi. Sizin belediye olarak bu konuya bakış açınız nedir? Işık kirliliği konusunda düşünceniz nedir?
Belediyemiz olarak tabii ki insan sağlığını ve gelebilecek bütün şikayetleri düşünerek hareket etmekteyiz. Gereksiz aydınlatmalardan uzak durmakta ve gereken yeterli aydınlatma için hesapları yapılarak projelerimizi oluşturmaktayız.

Vatandaşlar, aydınlatma arızalarını belediyenize nasıl iletiyor? Bunun takibi ve onarımı nasıl yapılıyor?
Vatandaşlar, şikayet ve taleplerini belediyemize ait Yeni Masa üzerinden ya da mail ve telefon yoluyla iletmektedirler. Belediyemize ait ekiplerle düzenli kontrol ve bakımları yapılmaktadır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.