Yayalar İçin Artırılmış Güvenlik: Akıllı Yaya Geçidi

Her yıl yaklaşık 1,35 milyon insanın trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini biliyor muydunuz? Trafik kazalarında ölenlerin yarıdan fazlasını savunmasız yol kullanıcıları yani yayalar, bisikletliler ve motosikletliler oluşturuyor. Estonyalı teknoloji şirketi Bercman’ın bu riskleri azaltmak için yenilikçi bir çözümü var.

14.04.2022
2.416
A+
A-

Her yıl yaklaşık 1,35 milyon insanın trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini biliyor muydunuz? Trafik kazalarında ölenlerin yarıdan fazlasını savunmasız yol kullanıcıları yani yayalar, bisikletliler ve motosikletliler oluşturuyor. Trafik kazalarının birincil nedeni olarak yol kullanıcıları tarafından verilen yanlış kararlar gösteriliyor. Estonyalı teknoloji şirketi Bercman‘ın bu riskleri azaltmak için yenilikçi bir çözümü var.

Akıllı yaya geçidi, yol kullanıcılarının farkındalığını artırmak ve onları olası trafik tehlikesi hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor. Akıllı yaya geçidi, kameralar ve sensörler yardımıyla yol kullanıcılarını izliyor ve çeşitli bildirimler sağlıyor. Trafik tehlikelerini tespit etmek ve yol kullanıcılarının hareketlerini tahmin etmek için yapay zeka algoritmaları kullanıyor. Tehlikeli bir durum tespit ettiğinde araç sürücülerini yanıp sönen LED ışıklarla uyarırken yayalara sesli bir uyarı veriyor.

Akıllı yaya geçidi, V2X (Vehicle-to-everything) altyapısı sayesinde araçlarla iletişim kuracak şekilde tasarlandı. Bu sayede yol kullanıcılarının varlığı hakkında güvenlik mesajlarını bağlı araçlara iletebilir. Bu özellik, araç sürücülerine ekstra bir çift göz daha sağlıyor.

Bercman’ın trafik yönetimi ürünlerindeki verilere erişmeyi ve bunları yönetmeyi sağlayan web tabanlı bir kullanıcı arayüzü de bulunuyor. Bu sayede teknik koşullar uzaktan izlenebiliyor ve olası arızalar hakkında uyarı alınabiliyor. Tüm istatistiksel veriler, grafiksel olarak sunuluyor ve istenildiğinde indirilebiliyor. Yazılım, kapsayıcı bir API’ye sahip olduğundan diğer sistemlerle entegre edilebiliyor.

Bercman tarafından geliştirilen akıllı yaya geçidi, modüler yapısı sayesinde mevcut altyapı üzerine sonradan kurulabiliyor. Bu da daha düşük kurulum maliyeti anlamına geliyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.