Panasonic OLED’i Reddetti, IPS Panel Teknolojisine Yöneldi

Panasonic Ar-Ge için seçtiği yol ile diğer panel üreticilerinden oldukça farklı bir şekilde ilerliyor. OLED teknolojisinin üzerinde çalışmaktan vazgeçen firma halihazırdaki IPS panellerinde modifikasyona gidecek.

Panasonic OLED’i Reddetti, IPS Panel Teknolojisine Yöneldi
22.12.2016
230
A+
A-

Sektördeki büyük firmalar (Samsung, LG gibi) panellerinde OLED ve Quantum Dot gibi ileri teknolojilere odaklanmışken, panel devlerinden biri olan Panasonic ise bu gelişen teknolojileri bir kenara bırakarak kendi geliştirdiği IPS panellerin teknolojisini arttırma yolunda uğraş veriyor. Plazma ekran teknolojisinde de benzer şekilde ağırdan gelen firma IPS panel tasarımıyla tıpkı OLED ekranlarda olan mantığa benzer bir şekilde görüntü üretiyor.

Panasonic’in yeni IPS tasarımı ile pazardaki pek çok IPS panelli televizyona göre yüksek kontrast elde edilebiliyor ve diğer ürünlerden farklı olarak kullanıcılara HDR (High Dynamic Range) teknolojisi sayesinde geniş spektrumda bir renk kullanımı vadediyor.

Panasonic IPS tasarımını, geleneksel LED tasarımını modifiye ederek oluşturdu. Modifikasyon işlemini ise aydınlatma ve ekran arasına ışık düzenleyici hücre ekleyerek yaptı. Bu sayede arka aydınlatma üzerinde tıpkı OLED gibi daha iyi bir kontrol sağlandı ve bu da kontrast seviyesinin iyileştirilmesine olanak tanıdı. Yapılan modifikasyon sayesinde kontrastın 1.000.000:1 gibi yüksek seviyede olması ve 1000 cd/m2 maksimum parlaklık, 0.001 cd/m2 minimum parlaklık özellikleri sayesinde ileri seviye bir panel yaratan Panasonic, mevcut fabrikasında hiçbir değişikliğe gitmeden bu panelleri üretebilecek. Ayrıca firma Ocak 2017’deki CES fuarında bu teknolojisini sergileyecek.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.