IEC/EN 62031 LED Modül Testleri

LED modüllerin genel ve güvenlik özellikleri IEC/EN 62031 standardı ile tanımlanmıştır. Sabit akım veya sabit gerilim altında çalışan LED modüller ile sürücüsü içerisinde yer alan ve doğrudan şebeke gerilimiyle beslenen LED modüller bu standarda göre test edilmektedir.

IEC/EN 62031 LED Modül Testleri
13.05.2020
623
A+
A-

Bir ya da birden fazla LED’in bir araya getirilmesiyle oluşturulan LED modüllerin genel ve güvenlik özellikleri IEC/EN 62031 standardı ile tanımlanmıştır. Sabit akım veya sabit gerilim altında çalışan LED modüller ile sürücüsü içerisinde yer alan ve doğrudan şebeke gerilimiyle beslenen LED modüller bu standarda göre test edilmektedir.

IEC/EN 62031 standardı ilk olarak 2008 yılında Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanmıştır. Ardından 5 kez revize edilerek 2018 yılındaki son halini almıştır.

IEC/EN 62031 laboratuvarlarında testlerin gerçekleştirilmesi için yüksek sıcaklık test kabini, hibrit kayıt cihazı, dijital multimetre, güç ölçer, elektronik terazi, kızdırma teli test cihazı, yalıtım test cihazı, nem test cihazı, hipot test cihazı ve kronometre gibi ekipmanlar bulunmaktadır.

IEC/EN 62031 testleri 10 °C30 °C aralığında ortam sıcaklığında gerçekleştirilmektedir.

LED modüllerin güvenilirliğinin onaylanması için IEC/EN 62031 standardına göre ürün sınıflandırması, işaretleme bilgileri, bağlantı çeşidi, koruyucu topraklama önlemleri, canlı parçaların korunması, nem direnci, yalıtım özellikleri, elektrik mukavemeti, arıza koşulları, ısı ve ateşe karşı dayanıklılığı ve korozyon dayanımı testleri yapılır.

IEC/EN 62031 test sonuç raporunda LED modülün renk sıcaklığı, x/y renk koordinatları, parlaklığı, tehlikeli mavi ışık değerleri yer alır. Rapordaki tablolarda IEC/EN 62031 standardında belirlenmiş gereksinimlere göre göre test sonucu, açıklaması ve kararı (geçti, kaldı veya uygulanamaz) bulunur.

LED modüllerin IEC/EN 62031 standardına uygunluğunun test edilmesi için akredite aydınlatma laboratuvarlarından hizmet alabilirsiniz. IEC/EN 62031 standardına uygun test yapan laboratuvarlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

    Fiyat teklifi almak için doğrudan laboratuvarlar ile iletişime geçebilirsiniz.

    IEC/EN 62031 standardı hakkında merak ettiklerinizi sormak ve detaylı bilgi edinmek için yorum bölümü aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    Bir Yorum Yazın
    Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

    Henüz yorum yapılmamış.