Eller Nasıl Yıkanır?

Hijyen kurallarının başında gelen el yıkama, sağlıklı yaşamın temel taşlarından biridir. Günlük hayatımızda en çok kirlenen organımız ellerimizdir. Bireysel temizliğin ilk adımı el temizliğidir. Ellerimizi hangi durumlarda ve nasıl yıkamalıyız?

Eller Nasıl Yıkanır?
08.04.2020
720
A+
A-

Hijyen kurallarının başında gelen el yıkama, sağlıklı yaşamın temel taşlarından biridir.

Günlük hayatımızda en çok kirlenen organımız ellerimizdir. Bireysel temizliğin ilk adımı el temizliğidir.

Virüs, bakteri, mantar ve parazitler gibi mikroorganizmalar, yüzeylerde yaşayabildikleri için gün içinde dokunduğumuz birçok şeyden taşıyıcı duruma geçebiliriz.

Ellerimiz, özellikle ağız ve burun temasıyla birçok hastalığı bedenimize taşıyabilir.

Mikroplar, basit bir soğuk algınlığından tutun da ciddi zarar veren pek çok hastalığa sebep olabilir. Bu yüzden düzenli ve kurallara uygun şekilde el yıkamak oldukça önemlidir. Bu sayede zararlı mikroorganizmalardan korunmak mümkündür.

El yıkamanın en önemli noktası uygun yöntem ve uygun sürede yıkamaktır.

Hastalığa sebep olan pek çok bakteriden korunmak için ılık su ve sabun kullanarak en az 20 saniye ellerimizi kurallara uygun şekilde yıkamalıyız.

Kişisel bakımınız için tırnaklar kısa ve yuvarlak kesilmelidir. Ellerinizin ağız, burun ve göz temasından kaçınmalısınız.

Ellerimizi hangi durumlarda yıkamalıyız?

  • Yemeklerden önce ve sonra
  • Tuvaletten önce ve sonra
  • Toplu taşıma kullandıktan sonra
  • Hayvanlara temas ettikten sonra
  • Dışarıdan eve gelindiğinde
  • Hapşırma ve öksürdükten sonra
  • Alışverişlerden sonra
  • Ev, iş yeri ve çevre temizliğinden sonra
  • Çöpü attıktan sonra

Ellerimizi nasıl yıkamalıyız?

Öncelikle musluğu açın. Ellerinizde kuru alan kalmayacak şekilde ılık su ile ıslatın ve musluğu kapatın. Tercih ettiğiniz sabun çeşidine göre durum biraz değişmektedir. Kalıp sabun kullanıyorsanız küçük boyutlarda ve kişiye özel sabun kullanmaya özen gösterin. Sıvı sabun kullanımında ise avucunuza bir miktar sabun alıp dairesel hareketlerle avuç içindeki sabunu güzelce köpürtün. Avuç içlerini, bilekleri, parmak aralarını ve tırnakları sabunla ovalayarak en az 20 saniye boyunca kuvvetlice ovun. Kapattığınız musluğu açın ve her alanın durulandığından emin olun. Kurulama kısmında da kişisel havlu ya da daha hijyenik olan havlu kâğıt kullanın. Bileklerden başlayarak ellerinizi kurulayın. Lavaboyu sizden sonra kullanacak kişileri de düşünerek tekrar elinizle musluğa temas etmeyin. Ellerinizi kurulamak için kullanmış olduğunuz havlu kağıt yardımı ile musluğu kapatın.

Sağlıklı bir yaşam için belirli aralıklarla el yıkamaya özen gösteriniz. Ailenize, sevdiklerinize özellikle çocuklarınıza bu konuda örnek olunuz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.