DIALux evo İndirme ve Kurulum Yönergeleri

DIALux iç ve dış mekân aydınlatma tasarımı yapabileceğiniz, aydınlatma armatürünün özellikleri, sayısı ve mekânın yansıma çarpanlarına göre aydınlık düzeylerini hesaplayabileceğiniz, bu hesapları kolayca rapor halinde çıktı alabileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır.

DIALux evo İndirme ve Kurulum Yönergeleri
13.04.2016
3.722
A+
A-

DIALux iç ve dış mekân aydınlatma tasarımı yapabileceğiniz, aydınlatma armatürünün özellikleri, sayısı ve mekânın yansıma çarpanlarına göre aydınlık düzeylerini hesaplayabileceğiniz, bu hesapları kolayca rapor halinde çıktı alabileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır.

DIALux evo sürümü ile, üç boyutlu görsellikte büyük gelişme kaydederek aydınlatma tasarımcılarının, elektrik-elektronik mühendislerinin, mimarların ve proje yöneticilerinin sıkça kullandığı bir tasarım ve simülasyon programı olmuştur.

Üretici konumdaki yüzlerce aydınlatma firması DIALux armatür kataloglarını internet sitesinden kullanıcılarla paylaşmaktadır.

Benzer çoğu aydınlatma hesap programından farklı olarak üç boyutlu perspektifler sunabilmekte, raytrace eklentisi ile render imkânı vermektedir. Programın temel amacı aydınlatma sonuçlarını göstermek ve bunları raporlamaktır. Ek olarak, yol aydınlatmasında farklı standartları sağlayacak şekilde konfigüre edebilir, kaynakları optimum şekilde kullanmak maksadıyla optimizasyon aracını kullanabilirsiniz.

DIALux evo’nun yeni versiyonu ile iç/dış, komple bina, gün ışığı, yol aydınlatma hesaplarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Acil aydınlatma ve spor alanları için DIALux 4 sürümünü kullanmanız gerekebilir.

Yazılımı yüzde yüz Türkçe dil desteği ile aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

http://www.dial.de/DIAL/en/dialux-international-download/tuerkce.html

Açılan sayfa üzerinde, DIALux evo başlığı altındaki “DOWNLOAD” butonuna basarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.

DIALux-evo-Egitimi-1

DIALux evo’yu bilgisayarınızda kullanabilmeniz için önerilen sistem gereksinimleri aşağıdaki gibidir;

SSE2 destekli CPU
4 GB RAM (min. 2GB)
DirectX10 grafik kartı (1 GB RAM)
Çözünürlük min. 1024 x 768 px
Windows 7 (32/64 bit) veya Windows 8 (32/64 bit)

524 MB boyutundaki (güncel sürüme göre farklılık gösterebilir) kur dosyası internet hızınıza bağlı olarak kısa sürede bilgisayarınıza indirilecektir.

Bilgisayarınıza inen dosyayı çift tıklayarak kur işlemini başlatabilirsiniz.

DIALux-evo-Egitimi-2

Kurulum ekranı geldiğinde, Next -> yönergeleri ile devam edip, işletim sisteminizin 32/64 bit seçimini yapmanız gerekmektedir.

Kurulumun bir sonraki adımında Microsoft Visual C++ 2012 Redistributable (x64) sürümünün bilgisayarınızda yüklü olup olmadığı denetlenecek yüklü değilse yükleme işlemi otomatik olarak gerçekleştirilecektir. Yeniden Next -> butonu ile yönergeleri takip edebilir, kurulum dizinini ayarladıktan sonra kurulum işlemini başlatabilirsiniz.

Kurulum tamamlandığında “Installation Complete” başlıklı bir mesaj ekranınızda görünecektir. Bu ekranda “Allow Drag&Drop of web content into DIALUX evo” seçeneğini yanında tik işareti olduğundan emin olunuz. Bu ayar programda sürükle bırak özelliğini devreye alacak, bu özelliğine ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını eğitimimizin sonraki aşamalarında öğreneceğiz.

DIALux-evo-Egitimi-3

Ve kurulum tamamlandı. DIALux evo kısayolu masaüstümüzde yerini aldı.

Öne çıkarılan görsel Ezzat Baroudi’den alıntılanmıştır. Eğitimin devamı için Aydınlatma Üniversitesi’ni takip edebilirsiniz. Aklınıza takılanları yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 18 Yorum
 1. Selim KARACAKAYA dedi ki:

  Emre Bey merhabalar,

  Ankara’da mevcut altgeçitlerin aydınlatma projesi ile ilgili bir çalışma yürütmekteyim. Dialux programı ile bu alt geçitlerin aydınlatma projesinin nasıl hazırlanması ile ilgili bilgiye ihtiyacım vardır. Yardımlarınızı bekler iyi çalışmalar dilerim?
  Saygılarımla

  Selim KARACAKAYA
  Elektrik-Elektronik Müh

  Ankara Büyükşehir Belediyesi
  Fen İşleri Dairesi
  Etüt ve Proje Md.lüğü

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Selim Bey,

   Altgeçitin yan duvarlarını ve tavanını dikdörtgen obje ile uygun ölçülerde ayrı ayrı oluşturunuz. Işıklıkları ekledikten sonra bu kapalı alanın içerisinde hesaplama objesi oluşturarak aydınlatma hesaplarını raporlayabilirsiniz.

   İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 2. erhan dedi ki:

  merhaba. aydınlatma sonuçlarını lux olarak değil de candela olarak almak istiyorum. bu ayarın nereden değiştirileceği konusunda bilginiz var mıdır?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Dosya->Ayarlar->Genel Ayarlar’da Dil Ayarları bölümünden Işık Tekniği’nde Imperiyal sistemi seçerek deneyiniz. Ayardan sonra yazılımı yeniden başlatınız, Isoline ve gri ölçekli diagramda fc değerlerini göreceksiniz.

   1. erhan dedi ki:

    bu ayarı biliyorum ancak bu şekilde yaptığımızda değerler Footcandles olarak çıkıyor. cd/m2 olarak alma şansımız var mı? bildiğim kadar ile Footcandles ve cd/m2 aynı şeyler değil, yanılıyor muyum?

    1. Emre Yılmaz dedi ki:

     Fc ve Lux aydınlık ölçümleridir, birim alan başına fotometrik ışık akısını belirtir. Aydınlık uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak değişir. FL and cd/m2 ise parlaklık ölçümleridir, belirli bir açıdaki ışık yoğunluğunu gösterir. Projenizde aydınlık seviyelerini fc veya lux değerleri ile analiz edeceksiniz.

     1. erhan dedi ki:

      vaktinizi alıyorum kusura bakmayın lütfen. detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim. bu bahsettiğiniz konularda bilgi sahibiyim. lakin bir raylı sistem projesi çalışıyorum ve yol üzerindeki ölçüm sonuçları cd/m2 olarak isteniyor. hesaplamadan sonra 3d ekranda imleç ile hangi noktada kaç cd/m2 var görebiliyorum ancak çıktı sayfasında sadece lux veya fc olarak alabiliyorum sonuçları. yol hesap ağı dışında cd/m2 olarak sonuç alma şansımız yok mudur çıktı sayfasında?

     2. Emre Yılmaz dedi ki:

      Şuan bilgisayarımda DIALux yok o yüzden internet üzerinden araştırdım. Anladığım kadarıya bir yol aydınlatması standartını karşılamak istiyorsunuz ve yol yerine dış mekan planlaması ile projeyi oluşturuyorsunuz cd/m2 yanlış renklerde mümkün ama raporlamada bu şekilde mümkün görünmüyor. Relux denediniz mi? Tünellerde de benzer sorun oluştuğundan Relux tercih ediliyor.

     3. erhan dedi ki:

      evet tam olarak bahsettiğiniz şekilde çalışıyorum projeyi. relux hiç kullanmadım maalesef. uzun yıllardır dialux ile çalışıyorum. artık bu şekilde göndereceğiz müşteriye bakalım ne cevap gelecek. teşekkür ederim ilginize. iyi hafta sonları…

 3. Mehmet Ümit KAPTAN dedi ki:

  Sayın Emre YILMAZ

  ben dıalux proğramı ile ilgiliyim eğitimini alıp kullanmak istiyorum fakat proğramın lisanslı olarak satın alımında sorun yaşıyorum daha doğrusu proğramı satan bir firma bulamadım malesef, acaba proğramın lisanslı olarak satışı yokmudur. konu hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz rica etsem..

  saygılarımla
  iyi çalışmalar

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Mehmet Bey Merhaba,

   Program ücretsiz, aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.
   https://www.dial.de/it/evo-current-version/

   İyi Çalışmalar,
   Saygılarımla.

 4. Halil dedi ki:

  Emre Bey merhaba
  DiaLux 4.11 İndirmek istiyorum. DiaLux Evo çok kapsamlı olduğu için beni aşar diye düşünüyorum. Eski sistem DiaLux 4.11 nereden indirebilirim?
  Teşekkür ederim

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Halil Bey Merhaba,

   DIALux evo’nun kullanımı DIALux’ten daha kolaydır. Bu sebeple evo kullanmanızı tavsiye ederim. Yine de indirmek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

   https://www.dial.de/de/dialux/download/dialux-4-download/

   İyi çalışmalar dilerim.

 5. İsmail bayrak dedi ki:

  Merhaba emre bey. Dialux evo ve Dialux klasik kullanıcısıyım. Bir aydınlatma firmasında çalışıyorum. Dialux konusunda becerilerimi ilerletmek niyetindeyim. YouTube ve birkaç az kaynakla şimdiye kadar geldim. Ama dahasına ihtiyacım var. Sizden ricam bana kaynak olarak önerebileceğiniz bir site ya da kitap varsa bunların ismini vermenizdir. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi günler.

 6. sümeyye dedi ki:

  merhaba emre bey,
  ben ilk kez aydınlatma programı kullanmaya başlayacağım sizce relux mu daha verimli olur dıalux mu?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Sümeyye Hanım, DIALux evo kullanmanızı öneririm.

 7. Umut dedi ki:

  Merhaba Emre Bey, öncelikle sağlıklı günler dilerim ben elektrik elektronik mühendisliği yaptığım bir şirkette warehouse aydınlatma projesi yapıyorum. Bu warehouse projesi için sözleşme de benden yüksek basınçlı sodyum armatürler kullanmam isteniyor. Fakat ben dialux programında LUMsearch bölümünden istediğim özellikte armatür bulamıyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Umut Bey, aşağıdaki bağlantıdan DIALux partnerlerine ve ürün kataloglarına erişebilirsiniz. Burada aradığınız ürünü bulacağınıza inanıyorum.

   https://www.dialux.com/en-GB/dialux-partner