Çin Menşeli LED’lere Yüzde 25 Ek Vergi Geliyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı Çin menşeli ürünlerin listesi yayımlandı. Listede LED aydınlatma armatürlerinde ve LCD TV’lerin panel aydınlatmasında kullanılan LED’ler de bulunuyor.

Çin Menşeli LED’lere Yüzde 25 Ek Vergi Geliyor
06.04.2018
704
A+
A-

ABD Başkanı Donald Trump‘ın yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı Çin menşeli ürünlerin listesi yayımlandı. Listede LED aydınlatma armatürlerinde ve LCD TV’lerin panel aydınlatmasında kullanılan LED‘ler de bulunuyor.

ABD ile Çin arasında ticaret savaşı resmi olarak başladı. ABD, ticari hacmi yaklaşık 500 milyar dolar seviyesinde olan 1.300’e yakın ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getiriyor. Listede 85414020 numara ile “Light-emitting diodes (LED’s)” ve 90330020 numara ile “LEDs for backlighting of LCDs” yer alıyor.

ABD, Çinli şirketlerin Amerikalı şirketler tarafından geliştirilen teknolojileri ele geçirmeye yönelik faaliyetleri dolayısıyla tedbir aldığını belirtiliyor.

Yayınlanan listeye 60 gün içerisinde son şeklinin verilmesi planlanıyor.

Çin’den de bu hamleye jet hızında yanıt geldi. Çin’de ABD’den ithal ettiği 100’den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getireceğini açıkladı. Bu kararın yürürlüğe girme tarihi ise henüz net değil.

Bu hamle sonrasında Çinli LED üreticilerini zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz. İki ülke arasında bir anlaşmaya varılmazsa, bu ticaret savaşı her iki ülke için de ciddi kayıplara yol açacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.