Aydınlatma Tesislerinde Kombi Sayaç Zorunluluğu Kaldırıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan Genel Aydınlatma Tebliği’nde 16 Kasım 2018 tarihinde yapılan değişiklikle dağıtım şirketlerinin genel aydınlatmaya yönelik yapacağı yeni tesislerde ve sayaç değişimlerinde kombi sayaç kullanma zorunluluğu getirilmişti. Son olarak 6 Şubat 2020 tarihinde yapılan değişiklikle ilgili madde yürürlükten kaldırıldı.

Aydınlatma Tesislerinde Kombi Sayaç Zorunluluğu Kaldırıldı
07.02.2020
210
A+
A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan Genel Aydınlatma Tebliği‘nde 16 Kasım 2018 tarihinde yapılan değişiklikle dağıtım şirketlerinin genel aydınlatmaya yönelik yapacağı yeni tesislerde ve sayaç değişimlerinde kombi sayaç kullanma zorunluluğu getirilmişti.

Son olarak 6 Şubat 2020 tarihinde yapılan değişiklikle ilgili madde yürürlükten kaldırıldı.

Hem aktif hem de reaktif elektrik enerjisini ölçebilen sayaçlara kombi sayaç adı veriliyor. Yüksek enerji tüketimi olan yerlerde reaktif enerji tüketimini de takip edebilmek için bu tür sayaçlar kullanılıyor. Aydınlatma tesislerinde hem aktif hem de reaktif enerji tüketiminin takibi için kombi sayaç zorunluluğu getirilmişti.

Genel Aydınlatma Tebliği ilk olarak 2 Ağustos 2013 tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Daha sonra 16 Kasım 2018 tarihinde kombi sayaç zorunluluğu dahil bazı değişiklikler yapılmıştı. Son olarak 6 Şubat 2020 tarihinde yapılan değişiklikle 2018 yılında 18’inci maddeye eklenen on ikinci fıkra yürürlükten kaldırıldı.

Genel Aydınlatma Yönetmeliği‘ne 20 Nisan 2018 tarihinde dahil edilen aktif-reaktif (kombi) ibaresi de 6 Şubat 2020 tarihinde yapılan değişiklikle yürürlükten kaldırıldı.

Genel Aydınlatma Tebliği‘nde yapılan değişiklik ile ilgili 31031 sayılı resmi gazete ilanını görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz. Genel Aydınlatma Yönetmeliği‘nde 6 Şubat 2020 tarihinde yapılan ve 31031 sayılı gazetede yayınlanan değişikliğe ise buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.