Aydınlatma Sektörü Zor Günler Yaşıyor

Aydınlatma sektörü, son yıllarda iç ve dış pazarda zor günler geçiriyor. Sektörde ihracat ve ithalat rakamları dip yaptı. Salgın ve ekonomiye etkileri, 2020 yılında faturanın ağırlaşmasına neden oldu. Türk aydınlatma sektörü, küresel pazarda ihracatta 20’nci, ithalatta ise 31’inci sıraya geriledi.

Aydınlatma Sektörü Zor Günler Yaşıyor
21.11.2020
620
A+
A-

Aydınlatma sektörü, son yıllarda iç ve dış pazarda zor günler geçiriyor. Sektörde ihracat ve ithalat rakamları dip yaptı. Salgın ve ekonomiye etkileri, 2020 yılında faturanın ağırlaşmasına neden oldu.

Aydınlatma sektörünün ihracatı 2013 yılında 322,8 milyon dolar seviyesindeydi. Bu rakam her yıl düştü ve 2019 yılında 248,4 milyon dolar seviyesine geriledi. Bu yıl ise Ekim ayına kadar sadece 162 milyon dolar ihracat yapılabildi. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 daha az görünüyor. Yıl sonuna kadar bu şekilde devam ederse, yıl sonunda 230 milyon dolar seviyesinin altı görülebilir.

Aydınlatma sektöründe ithalat verileri de benzer şekilde düşüş gösteriyor. Sektörde 2013 yılında 522,5 milyon dolar ithalat yapılmıştı. Aydınlatma ürünleri ithalatına uygulanan ek vergiler, ithalatın 2019 yılında 195,8 milyon dolar seviyesine gerilemesine neden oldu.

Ek vergilerle ithalatın önünün kesilmesi olumlu bir gelişme gibi görülse de bu vergiler sanayiciyi de olumsuz etkilemeye başladı. Aydınlatma sektöründe üretim kısmı olarak dışa bağlı seyrediyor. Aydınlatma armatürleri ve avizelerde kullanılan LED, elektronik devre kartı ve devre elemanları yurtdışından ithal ediliyor. Sanayiciler, küçük bir siparişinde hatta ücretsiz numune sevkiyatında bile ağır vergilerle karşılaşabiliyor.

Son rakamlarla birlikte Türk aydınlatma sektörü, küresel pazarda ihracatta 20’nci, ithalatta ise 31’inci sıraya geriledi. İşletmeler, kredi ve kısa çalışma ödeneği ile ayakta kalmaya çalışıyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. murat dedi ki:

  Aydınlatma armatürleri ve avizelerde kullanılan LED, elektronik devre kartı ve devre elemanları yurtdışından ithal ediliyor, şeklinde bir bilgi verilmiş.
  detay alabilir miyim?

  Devre kartı ile devre elemanlarından neyi kastediyorusunuz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Devre kartı: Alüminyum PCB
   Devre elemanları: Direnç, kondansatör, diyot vs.