Apple, Tayvan’da Mikro LED Fabrikası Kuruyor

Tayvan’da yayın yapan Wealth Dergisi’nin haberine göre Apple, Tayvan’ın Taoyuan şehrinde 2015 yılında açtığı tesisin yanına yeni bir fabrika inşa ediyor. Apple, Tayvan’da Aralık 2019’da bitmesi planlanan üçüncü tesisini kuruyor. Fabrikanın mikro LED üretimi için hazırlandığı iddia ediliyor.

Apple, Tayvan’da Mikro LED Fabrikası Kuruyor
18.11.2019
213
A+
A-

Tayvan‘da yayın yapan Wealth Dergisi‘nin haberine göre Apple, Tayvan‘ın Taoyuan şehrinde 2015 yılında açtığı tesisin yanına yeni bir fabrika inşa ediyor. Apple, Tayvan’da Aralık 2019‘da bitmesi planlanan üçüncü tesisini kuruyor. Fabrikanın Mikro LED üretimi için hazırlandığı iddia ediliyor.

mLED veya µLED olarak da bilinen Mikro LED, gelişmekte olan düz panel ekran teknolojilerinden bir tanesidir. Mikro LED ekranlar, ayrı ayrı piksel elemanlarını oluşturan mikroskopik LED dizilerinden oluşur.

Tayvan, bugüne kadar iPhone üreticisi Apple için yerel tedarik zinciri ile stratejik olarak işbirliği yaptığı Micro LED teknolojisinin geliştirilmesinde kilit bir yer olmuştur. Apple’ın 2017‘de “Gizli laboratuvar” olarak adlandırılan Taoyuan kentindeki tesisinde Apple saatler için Mikro LED üretiminin az miktarda başladığı belirtilmişti.

Apple’ın ayrıca, Micro LED imalat darboğazlarıyla mücadele için silikon bazlı teknolojiyle uygulamalar geliştirmek için Tayvan’ın TSMC şirketiyle işbirliği yaptığını bildirmişti. Daha sonra 2018 yılında, Apple‘ın Tayvan‘daki yonga üreticisi Epistar ve panel üreticisi AUO‘yu ziyaret ettiği söylenmişti.

Şekil 1. Geleneksel LED ekranlar ve daha küçük Mikro LED modülleri. (Samsung)

Apple‘ın yeni Tayvan tesisi, Apple’ın Mikro LED geliştirme alanında önemli ortakları olan AUO ve TSMC tesislerine bitişik olarak inşa ediliyor. Bu sayede yeni Mikro LED tesisi ile ortaklar arasında daha kolay irtibat sağlanması hedefleniyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.