Akıllı Telefon ve Tabletlerle Aydınlatma Ölçümü Mümkün Hale Geldi

Tanımlı standartların oturmadığı LED ışık kaynaklarında, iyiyi kötüden, kaliteliyi kalitesizden ayırmak laboratuar koşullarında yapılan testler haricinde nerdeyse imkânsız. Ya da geçmişte öyleydi. İşte “Lighting Passport” tam da bu ihtiyaca cevap veriyor. UNECO firmasının Temmuz ayında satışa sunduğu spektrometre sektöre büyük oranda fayda sağlayacak gibi duruyor.

Akıllı Telefon ve Tabletlerle Aydınlatma Ölçümü Mümkün Hale Geldi
22.07.2016
376
A+
A-

Bir ışık kaynağının kalitesini kolay bir şekilde nasıl ölçebilirsiniz? Özellikle LED’in aydınlatmada yaygın kullanımı ile kullanıcılar büyük bir problem ile karşı karşıya. Satın aldıkları ve kullandıkları ürünler ile ilgili bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeleri her geçen gün zorlaşıyor. Tanımlı standartların oturmadığı LED ışık kaynaklarında, iyiyi kötüden, kaliteliyi kalitesizden ayırmak laboratuar koşullarında yapılan testler haricinde nerdeyse imkânsız. Ya da geçmişte öyleydi. İşte “Lighting Passport” tam da bu ihtiyaca cevap veriyor. UNECO firmasının Temmuz ayında satışa sunduğu spektrometre sektöre büyük oranda fayda sağlayacak gibi duruyor.

Bir ışık kaynağının:

  • Renk Sıcaklığı (CCT),
  • Renksel Geriverim (CRI),
  • TM30-15, Renk Duyarlılığı (SDCM, MacAdam ellipse),
  • Aydınlık Seviyesi (Illuminance),
  • Tayf (Spektrum),
  • Flicker,

gibi değer ve göstergelerini ölçmek, anlamak ve farklı ürünleri karşılaştırabilmek artık çok kolay.

Lighting Passport ve yeni çıkan Lighting Passport PRO tamamen akıllı telefon ve tabletler ile kontrol edilebilen, şık, hafif, son teknoloji bir ölçüm aleti. İsviçre ve Amerika’dan sertifikalara sahip Lighting Passport’ta ölçüm hassasiyeti %2 seviyesinde. Aynı zamanda uygulama bazlı yaklaşımı sayesinde kullanıcıya her zaman güncel tutabilecekleri bir seçenek sunuyor. Farklı sektörlere özel uygulamaları da olan Lighting Passort, SGE, SGM, SGAL adları ile Apple Store (IOS) ve Google Play(Android)’de bulunabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.