Ceylanpınar Belediyesi LED Teknolojisini Tercih Etti

Ceylanpınar Belediyesi LED Teknolojisini Tercih Etti
05.03.2016
253
A+
A-

Ceylanpınar Belediyesi cadde ve sokaklardaki yetersiz aydınlatma sorununu LED teknolojisiyle çözmeye devam ediyor. Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla, pilot bölge olarak seçilen Çarşı Merkezinde uygulanan LED aydınlatma ile özellikle kış ve yaz aylarında şebeke geriliminde oluşan dalgalanmalardan etkilenmediği ve daha az tüketimle daha çok ışıklandırma sağlandığını belirtti. Başkan Atilla, pilot bölgede yapılan çalışmalarla ilgili, “Çarşı merkezini LED aydınlatma sistemiyle aydınlatmamızın ardından vatandaşlarımızdan olumlu tepkiler aldık.” dedi. Ardından Viranşehir Caddesi, Eski PTT Caddesi ve ilçe genelindeki parklarda yapılan LED aydınlatmaya geçildikten sonra Gazi Caddesine bağlantı olan Urfa kapısı yolu ve 1013. Cadde üzerinde de LED aydınlatmaya geçildi.

Açılışı yapan Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla aydınlatmanın belediyenin asıl işi olmamasına rağmen vatandaşların mağduriyetini önlemek amacıyla bu çalışmaları yürüttüklerini belirtti. Başkan Atilla, “Aydınlatma bizim belediyenin asıl işi değil. Aydınlatma işi özünde ve asasında kanunen DEDAŞ’a bağlı. Bununla ilgili olarak nüfus başına bakanlıktan ücretlerini alıyorlar. Fakat görevlerini tam yerine getirmedikleri için sıkıntı çekiyoruz. Belediye olarak defalarca DEDAŞ görevlilerini uyarmamıza rağmen, bugüne kadar caddelerimiz sokaklarımız kapkaranlık.” dedi.

“Yol ve ışıklandırma medeniyettir.” diyen Başkan Atilla konuşmalarını şu şekilde tamamladı, “Hemşerilerimiz bundan sonra ana caddelerde huzurlu bir şekilde gezebilecekler. Özellikle bayanlarımız ve çocuklarımız kendilerini daha güvende hissederek bu caddelerde gidip gelecekler. Bizler de imkanlarımız dahilinde hemşerilerimize daha fazla aydınlık sokak ve cadde sunmaya çalışacağız. Gönül isterdi ki maddi imkanlarımız el vermiş olsaydı Ceylanpınar’ın her tarafını bu şekilde yapmış olsaydık. Ama yavaş yavaş ilçemizin her noktasına bu hizmeti götürmüş olacağız.’’

Ceylanpınar’da uygulanan LED’li aydınlatma da kullanılan LED’lerin minimum 10 sene ömre sahip olması ve önceki kullanılan aydınlatma sistemlerine göre %70 daha düşük güç tüketimine sahip olacak ve elektrik enerjisinin puant tüketim zamanlarında veya santrallerde oluşabilecek sorunlarda yaşanan şebeke gerilim  dalgalanmalarından etkilenmeyen LED sürücüler sayesinde masrafların önüne geçilerek cadde, sokak ve parklardaki ışıklandırma sorunlarının minimum hale getirilmesi sağlanacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.