Askeri Aydınlatma Ekipmanlarına Uygulanan Standartlar Nelerdir?

Aydınlatma armatürleri için ana standart EN 60598’dir. Bu standart, aydınlatma armatürü türü ve uygulamasına göre ek standartlarla birlikte kullanılır. Askeri aydınlatma ekipmanları söz konusu olduğunda MIL-STD olarak adlandırılan Amerika Birleşik Devletleri askeri standartları kullanılır.

Askeri Aydınlatma Ekipmanlarına Uygulanan Standartlar Nelerdir?
17.03.2022
1.717
A+
A-

Aydınlatma armatürleri için ana standart EN 60598‘dir. Bu standart, aydınlatma armatürü türü ve uygulamasına göre ek standartlarla birlikte kullanılır. Askeri aydınlatma ekipmanları söz konusu olduğunda MIL-STD olarak adlandırılan Amerika Birleşik Devletleri askeri standartları kullanılır.

MIL-STD standartları, askeri amaçlı kullanılan donanım ve yazılımların çevresel stres faktörlerinden bağımsız olarak çalışır durumda kalmasını sağlar ve birlikte çalışabilirliği kolaylaştırır. MIL-STD sertifikalı ürünler, genellikle aşırı zorlu çevre koşullarında hayatta kalacak şekilde tasarlanmıştır.

Askeri standartlar, askeriyeye ekipman satan şirketler için ürün geliştirmenin hayati bir parçasıdır. Bu tür ekipmanların, hasara veya arızaya neden olabilecek aşırı ortamlar karşısında düzgün şekilde çalışmaya devam etmesini sağlaması gerekir.

Askeri uygulamalarda kullanılan çok sayıda MIL-STD standardı bulunsa da aydınlatma ekipmanlarında genellikle MIL-STD-810, MIL-STD-461 ve MIL-STD-1275 standartları uygulanır.

MIL-STD 810: Çevresel Koşullar

Ekipmanın kullanılırken, taşınırken ve depolanırken karşılaşabileceği sıcaklık, darbe, titreşim, nem ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli koşullar altında nasıl dayandığını belirlemek için tasarlanmış test prosedürlerini kapsar.

MIL-STD 810, askeri uygulamalar için kullanılan en popüler standarttır. MIL-STD 810’un amacı, ürünlerin zorlu askeri uygulamalarda hayatta kalmasını sağlamaktır. MIL-STD 810 gereksinimlerine göre test edilen herhangi bir ürünün, zorlu koşullara maruz kaldığında bile iyi performans göstereceği bilinir.

MIL-STD-461: EMI ve EMC Standartları

Elektronik, elektrikli ve elektromekanik ekipmanın elektromanyetik girişim özelliklerini (emisyon ve duyarlılık) ölçmek ve belirlemek için gereksinimleri ve test sınırlarını ele alır.

Elektromanyetik girişim (EMI), elektronik ekipman tarafından üretilen istenmeyen sinyallerden yani gürültüden oluşur. EMI’yi kontrol altında tutmak askeri uygulamalar için kritik öneme sahiptir. Diğer ekipmanlarla etkileşime neden olabilir ve düşman tarafından tespit edilebilir.

MIL-STD-461 standardı, ekipman tarafından üretilen emisyonların yanı sıra, harici emisyonların varlığında ekipmanın duyarlılığını da ele alır.

MIL-STD-1275: Askeri Araç Elektrik Sistemleri

Askeri araçların 28 V doğru akım elektrik güç devrelerinin geçici voltaj özellikleri ve kararlı durum sınırlarını ele alır. MIL-STD-1275 standardının amacı, ekipmanla araç güç sistemi arasında uyumluluk sağlamaktır. Standart gereksinimleri, güçle ilgili sorunlarla ilgilenir ve araç sistemleri için özel test seviyeleri belirler.

Bir DC-DC güç sisteminde MIL-STD-1275 ile uyumluluğu garanti etmenin en iyi yolu, kanıtlanmış bir giriş koruma modülü kullanmaktır.

Bu standartlar, dünya genelinde savunma sanayi çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ekipmanın türü, boyutu ve kullanımına göre test prosedürleri değişiklik gösterebilir. MIL-STD testleri, özel donanımlı laboratuvarlarda yapılmalıdır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.