Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi, 2005 yılında açılmıştır ve 7 bin metrekare alanda Çengelhan ve Safranhan adında 2 binadan oluşmaktadır. Müze içerisinde, Vehbi Koç Dükkanı, İsmail Amca Atölyesi, Ali Rıza Eczanesi ve Esnaf Sokağı gibi ilgi çekici tarihi alanlar bulunuyor.

29.05.2018
2.552
A+
A-

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi, 2005 yılında açılmıştır ve 7 bin metrekare alanda Çengelhan ve Safranhan adında 2 binadan oluşmaktadır.

Müze içerisinde, Vehbi Koç Dükkanı, İsmail Amca Atölyesi, Ali Rıza Eczanesi ve Esnaf Sokağı gibi ilgi çekici tarihi alanlar bulunuyor.

Çengelhan binası, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1522-1523 yıllarında yaptırılan tarihi bir miras. Yapının restorasyon çalışmaları, 2003 yılında başladı ve 2005 yılına kadar devam etti.

Restorasyon çalışmaları sırasında han, aslına sadık kalınarak sağlamlaştırıldı ve koruma altına alındı.

Çengelhan, 2005’in Nisan ayında müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Safranhan binası ise 1511 yılında yaptırılmış ve tipik bir Anadolu kervansarayı olarak kullanılmıştır. Uzun yıllar ticaret yapılan bu bina, Cumhuriyet’in ilk yıllarında cezaevi olarak kullanılmıştır.

Safranhan’da restorasyon çalışmaları, 2012 yılında başlamış, 2016 yılına kadar devam etmiştir. Safranhan, 2016 yılından itibaren müzenin bir uzantısı olarak hizmete açılmıştır.

Müzede daha fazla eser sergilemek için çalışmalar hala devam ediyor.

Müzeyi ziyaret edip, aydınlatmaları hakkında iki çift laf etmeden olmaz.

Müze genelinde aydınlatma, ray spot ve lineer aydınlatmalar sayesinde yapılıyor.

Lineer aydınlatmalar tavana doğru yönlendiriliyor ve endirekt aydınlatma tekniğiyle genel aydınlatma sağlanıyor. Ray spotlar ise, çeşitli objeler ve dekoratif unsurlara yönlendirilerek vurgu aydınlatması yapılıyor.

Müze genelinin aydınlatılmasında, sıcak renklerin kullanıldığını görüyoruz.

Müze içerisindeki ışıklar, hareket sensörleri yardımıyla kontrol ediliyor. Yapı içerisinde çokça oda bulunduğundan, kullanılmayan kısımlarda ışığın kapatılması enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı oluyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.