Alexa Nedir?

Alexa, ABD merkezli ve Amazon tarafından yönetilen bir şirkettir. Alexa tarafından milyonlarca internet sitesi düzenli olarak taranır ve popülerlik sıralaması oluşturulur. Alexa sıralaması, internet sitelerinin popülerliğinin bir ölçüsüdür.

Alexa Nedir?
09.01.2020
156
A+
A-

Alexa, ABD merkezli ve Amazon tarafından yönetilen bir şirkettir. Alexa tarafından milyonlarca internet sitesi düzenli olarak taranır ve popülerlik sıralaması oluşturulur. Alexa sıralaması, internet sitelerinin popülerliğinin bir ölçüsüdür. Alexa sıralamasında birinci sırada Google, ikinci sırada Youtube, üçüncü sırada ise Facebook yer alır.

Alexa, ilk bağımsız trafik sıralaması hizmetidir ve kurulduğu günden bugüne internet siteleri için değerli bir araçtır.

Alexa sıralaması, bir internet sitesinin diğer tüm sitelere göre nasıl bir performans gösterdiğini belirtir. Bu da onu karşılaştırma ve analiz için eşsiz bir çözüm yapar.

Alexa sıralaması, bir sitenin tahmini trafiğini ve son üç aydaki ziyaretçi katılımını birleştiren özel bir yöntem kullanılarak hesaplanır.

Alexa internet siteleri için dünya sıralamasının yanında ülkeler için de ayrı bir sıralama yapar. Örneğin; Hepsiburada dünyada 447’nci sıradayken ülkemizde 6’ncı sıradadır. Trendyol dünyada 473’ncü sıradayken ülkemizde 9’uncu sıradadır. Hürriyet dünyada 515’inci sıradayken ülkemizde 12’nci sıradır. Google ise hem dünyada hem de ülkemizde birinci sırada yer almaktadır.

Alexa sıralaması şirketler hakkında da önemli bilgi verir. Şirketlerin sahip olduğu internet sitelerinin Alexa sıralamasını kontrol ederek şirketin popülaritesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Alexa sıralaması 1 ila 20 milyon arasında bir değer olabilir. Bu değerler aşağıda gösterildiği şekilde yorumlanabilir.

Olağanüstü (100.000 veya daha az)
Mükemmel (100.001 ile 1.000.000 arası)
Oldukça iyi (1.000.001 ile 2.500.000 arası)
Orta (2.500.001 ile 5.000.000 arası)
Kötü (5.000.001 ile 20.000.000 arası)
Görünmez (“Yeterli trafik verisi yok”)

Alexa her zaman bir sitenin popülaritesini ölçmek için basit ve geçerli bir yol olmuştur. Ziyaret ettiğiniz internet sitelerinin Alexa sıralamasını görmek için tarayıcınıza Alexa eklentisini kurmanız gerekir.

Google Chrome tarayıcısı için Alexa Traffic Rank eklentisini indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.
https://chrome.google.com/webstore/detail/alexa-traffic-rank/cknebhggccemgcnbidipinkifmmegdel

Mozilla Firefox tarayıcısı için Alexa Toolbar for Firefox eklentisini indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.
https://addons.mozilla.org/tr/firefox/addon/alexa-com-toolbar/

Tarayıcı eklentisini indirdikten ve gerekli izinleri verdikten sonra tarayıcınızda sağ üst köşede yer alan Alexa logosuna tıklayarak ziyaret ettiğiniz internet sitesinin Alexa sıralamasını görebilirsiniz.

Herhangi bir sitenin Alexa sıralamasını eklenti indirmeden hızlıca görüntülemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
https://www.alexa.com/siteinfo

Alexa sıralaması ile ilgili aklınıza takılan sorular ve merak ettikleriniz için yorum bölümü aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.